
Nations League stillinger
Sæsonoverblik
AI-genereretNations League er i øjeblikket i sin afgørende fase, hvor flere hold kæmper om de øverste placeringer. I toppen af tabellen finder vi Schweiz, Spanien og Portugal, som alle har haft en fremragende start på turneringen med fire sejre i fire kampe. Schweiz fører med 12 point og har en imponerende målscore på 11-1, hvilket vidner om deres defensive styrke og offensive effektivitet. Spanien følger lige efter med 12 point, men en højere målscore på 12-5, mens Portugal også har 12 point, men med en målscore på 9-4. Det bliver spændende at se, hvordan disse tre hold vil præstere i de kommende kampe, da de alle er i jagten på den prestigefyldte Nations League-titel.
På den anden side af tabellen er der også en intens kamp om at undgå nedrykning. Frankrig og Slovakiet, som begge har 10 point, har vist styrke, men de skal være opmærksomme, da et par dårlige resultater kan ændre deres skæbne. Med kun to pladser til den øverste del af tabellen, er det afgørende for disse hold at samle point i de resterende kampe. Det bliver en nervepirrende afslutning på turneringen, hvor både titlen og overlevelse er på spil. Fansen kan se frem til nogle spændende opgør, der kan ændre dynamikken i denne tætte liga.
Statistik og tendenser
Sæson 2026/2027 · 104 kampe spillet
Kampe spillet
104
Mål pr. kamp
2,46
Over 2,5 mål
50,0 %
Begge hold scorer
46,2 %
Hjemmesejr
37,5 %
Uafgjort
26,9 %
Udesejr
35,6 %
Holdt buret rent
33,7 %
Hjørnespark pr. kamp
8,58
Gule kort pr. kamp
4,18
Der er spillet 104 kampe i UEFA Nations League i 2026/2027, og de er faldet ud med 2,46 mål i gennemsnit — et niveau, der ligger under det, man ser i de fleste rækker. Over 2,5 mål er gået ind i 50,0 % af kampene.
Begge hold har scoret i 46,2 % af kampene, og i 33,7 % har mindst det ene hold holdt buret rent. De to tal hænger sammen: jo flere kampe uden indkasserede mål, jo færre kampe hvor begge hold kommer på tavlen.
Resultaterne fordeler sig med 37,5 % hjemmesejre, 26,9 % uafgjorte og 35,6 % udesejre — altså en hjemmebanefordel på et normalt niveau.
Der er i gennemsnit 8,58 hjørnespark pr. kamp og 4,18 gule kort pr. kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for de kampe, der er spillet i sæsonen. De beskriver, hvad der er sket — ikke hvad der kommer til at ske.
Stilling
Group 1
Group 2
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 4 | 2 | 2 | 0 | 7 | 5 | +2 | 8 | VUVU | |
| 2 | 4 | 2 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 8 | UUVV | |
| 3 | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 2 | +1 | 5 | UVTU | |
| 4 | 4 | 0 | 0 | 4 | 3 | 8 | -5 | 0 | TTTT |
Group 3
Topscorere
Kampe
Ekspertspilforslag
Yamal eller Baena scorer første mål
6. okt.Ugurcan Cakir 4+ redninger
5. okt.Portugal sejr
4. okt.Tyskland sejr
4. okt.Morten Hjulmand scorer uden for feltet
4. okt.Kampe
Resultater
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 6 | 1 | ||
| 2 | 4 | 2 | ||
| 3 | 4 | 1 | ||
| 4 | 4 | 1 | ||
| 5 | 4 | 0 | ||
| 6 | 4 | 0 | ||
| 7 | 3 | 2 | ||
| 8 | 3 | 1 | ||
| 9 | 3 | 1 | ||
| 10 | 3 | 1 | ||
| 11 | 3 | 1 | ||
| 12 | 3 | 1 | ||
| 13 | 3 | 1 | ||
| 14 | 3 | 0 | ||
| 15 | 3 | 0 | ||
| 16 | 3 | 0 | ||
| 17 | 3 | 0 | ||
| 18 | 2 | 3 | ||
| 19 | 2 | 2 | ||
| 20 | 2 | 1 | ||
| 21 | 2 | 1 | ||
| 22 | 2 | 1 | ||
| 23 | 2 | 1 | ||
| 24 | 2 | 1 | ||
| 25 | 2 | 1 |


