Tyskland

2. Bundesliga stillinger
2. Bundesliga er Tysklands næstbedste række: 18 klubber, der møder hinanden…
- 9
- kommende kampe
- Næste kamp
- søn. 8. nov.
- Topscorer
- Felix Klaus (7)
Sæsonoverblik
2. Bundesliga er Tysklands næstbedste række: 18 klubber, der møder hinanden hjemme og ude over 34 runder, altså 306 kampe pr. sæson. Rækken er kendt for store traditionsklubber, fyldte stadioner og et felt, hvor næsten alle kan slå alle.
Statistik og tendenser
Sæson 2026/2027 · 96 kampe spillet
Kampe spillet
96
Mål pr. kamp
2,94
Over 2,5 mål
56,3 %
Begge hold scorer
55,2 %
Hjemmesejr
46,9 %
Uafgjort
27,1 %
Udesejr
26,0 %
Holdt buret rent
25,5 %
Hjørnespark pr. kamp
11,04
Gule kort pr. kamp
4,28
Der er spillet 96 kampe i 2. Bundesliga i 2026/2027, og de er faldet ud med 2,94 mål i gennemsnit — et niveau, der ligger tæt på det normale niveau. Over 2,5 mål er gået ind i 56,3 % af kampene.
Begge hold har scoret i 55,2 % af kampene, og i 25,5 % har mindst det ene hold holdt buret rent. De to tal hænger sammen: jo flere kampe uden indkasserede mål, jo færre kampe hvor begge hold kommer på tavlen.
Resultaterne fordeler sig med 46,9 % hjemmesejre, 27,1 % uafgjorte og 26,0 % udesejre — altså en tydelig hjemmebanefordel.
Der er i gennemsnit 11,04 hjørnespark pr. kamp og 4,28 gule kort pr. kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for de kampe, der er spillet i sæsonen. De beskriver, hvad der er sket — ikke hvad der kommer til at ske.
Stilling
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 9 | 1 | 0 | 23 | 8 | +15 | 28 | VVVUV | |
| 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 24 | 13 | +11 | 21 | VVTUU | |
| 3 | 10 | 5 | 4 | 1 | 25 | 14 | +11 | 19 | TVUVU | |
| 4 | 10 | 5 | 3 | 2 | 9 | 7 | +2 | 18 | VTVVU | |
| 5 | 10 | 5 | 2 | 3 | 21 | 13 | +8 | 17 | UVTVU | |
| 6 | 10 | 4 | 3 | 3 | 17 | 18 | -1 | 15 | TUTUU | |
| 7 | 10 | 4 | 2 | 4 | 16 | 15 | +1 | 14 | VVTVV | |
| 8 | 10 | 2 | 6 | 2 | 12 | 12 | 0 | 12 | TUUVU | |
| 9 | 11 | 3 | 3 | 5 | 13 | 19 | -6 | 12 | TVTVT | |
| 10 | 11 | 2 | 5 | 4 | 18 | 20 | -2 | 11 | UTUUT | |
| 11 | 11 | 3 | 2 | 6 | 16 | 18 | -2 | 11 | UTVTV | |
| 12 | 10 | 3 | 2 | 5 | 14 | 17 | -3 | 11 | TTVTU | |
| 13 | 10 | 3 | 2 | 5 | 8 | 11 | -3 | 11 | VUTTT | |
| 14 | 11 | 3 | 2 | 6 | 15 | 20 | -5 | 11 | VTTVU | |
| 15 | 10 | 3 | 2 | 5 | 10 | 16 | -6 | 11 | VTUTV | |
| 16 | 10 | 3 | 2 | 5 | 13 | 21 | -8 | 11 | VTVTT | |
| 17 | 10 | 2 | 3 | 5 | 9 | 19 | -10 | 9 | TUUTV | |
| 18 | 10 | 1 | 5 | 4 | 10 | 12 | -2 | 8 | TTVUT |
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 7 | 1 | ||
| 2 | 7 | 1 | ||
| 3 | 7 | 1 | ||
| 4 | 6 | 0 | ||
| 5 | 5 | 7 | ||
| 6 | 5 | 5 |
Kampe
Om 2. Bundesliga
Formatet er en ren dobbeltturnering uden opdeling, som i Bundesligaen ovenover. De to bedste rykker direkte op. Nr. 3 spiller to kampe mod nr. 16 fra Bundesligaen om en plads i den bedste række. I bunden rykker de to sidste direkte ned i 3. Liga, mens nr. 16 må spille to kampe mod nr. 3 fra 3. Liga for at blive.
Det, der gør rækken speciel, er klubberne. 2. Bundesliga har ofte flere store navne, end man forventer af en næstbedste række — klubber med lange historier i Bundesligaen, store fanskarer og stadioner, der fylder op hver weekend. Sidste sæson, 2025/26, vandt Schalke 04 rækken med 70 point, og i denne sæson er blandt andre Hertha BSC, 1. FC Nürnberg og VfL Wolfsburg med.
Store navne er dog ikke det samme som store favoritter. Budgetforskellene er mindre end i Bundesligaen, og en traditionsklub med tunge forventninger kan have svært ved at leve op til dem. Mange sæsoner er afgjort på få point, og oprykningskampen er ofte åben til sidste runde.
Sådan læser du sæsonens tal
Statistikafsnittet ovenfor viser antal spillede kampe, mål pr. kamp, hvor ofte der er gået over 2,5 mål, hvor ofte begge hold har scoret, og fordelingen mellem hjemmesejr, uafgjort og udesejr.
- Et jævnt felt giver færre klare kampe. Når holdene ligger tæt, falder færre kampe ud til den forventede side. Sammenlign andelen af uafgjorte og udesejre med det, du er vant til fra topligaerne.
- Hjemmebanen tæller. Mange af rækkens stadioner er store og fyldte, og stemningen er en reel faktor. Men se procenten for netop denne sæson frem for at antage den — hjemmebanefordelen svinger fra år til år.
- Målsnit og BTTS fortæller den samme historie. Ligger andelen af kampe, hvor begge hold scorer, højt, og clean sheets lavt, er det en række, hvor få forsvar lukker helt ned. Det er typisk for et felt med mange offensivt indstillede hold og færre defensive specialister.
Tallene er beregnet på sæsonens spillede kampe og flytter sig for hver runde. Tidligt i sæsonen står der få kampe bag procenterne.
Hvad tallene betyder for tips i 2. Bundesliga
2. Bundesliga får mindre opmærksomhed i Danmark end Bundesligaen, men markedet er stort, fordi rækken følges tæt i Tyskland. Priserne på de store kampe er derfor velinformerede. Det, der kan gøre en forskel, er kendskab til holdenes situation: trænerskifter, skader på nøglespillere og hvilke hold der har noget at spille for i sæsonens sidste del.
Når holdene er så jævne, er det ofte lettere at have en holdning til, om en kamp bliver åben eller lukket, end til hvem der vinder. Læs begrundelsen på det enkelte forslag og hold den op mod tallene ovenfor.
Spil hører til underholdning. I en række, hvor næsten alle kan slå alle, er usikkerheden på det enkelte resultat stor.
Sådan bruger du siden
- Stillingen har hjemme- og udetal pr. hold. Hold øje med plads 2, 3 og 16 — direkte oprykning, oprykningskamp og nedrykningskamp.
- Topscorerlisten viser, hvor målene kommer fra.
- Kampprogram og resultater ligger på kampsiden.
- Igangværende kampe følger du på livescore.
- Spilforslag samles under professionelle odds tips.
- Rækken over er Bundesliga, og pokalturneringen finder du på DFB-Pokal — alle rækker under fodboldligaer.
Begreber er forklaret i odds-ordbogen.
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange hold er der i 2. Bundesliga?
18. De spiller hinanden hjemme og ude over 34 runder, i alt 306 kampe pr. sæson.
Hvor mange rykker op fra 2. Bundesliga?
To rykker direkte op, og nr. 3 spiller to kampe mod nr. 16 fra Bundesligaen om en tredje plads.
Hvem vandt 2. Bundesliga i 2025/26?
Schalke 04 med 70 point.
Er 2. Bundesliga en jævn række?
Ja, typisk mere end Bundesligaen. Budgetforskellene er mindre, og oprykningskampen afgøres ofte først i de sidste runder. Se fordelingen af resultater i statistikafsnittet for den aktuelle sæson.
Stilling
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 9 | 1 | 0 | 23 | 8 | +15 | 28 | VVVUV | |
| 2 | 10 | 6 | 3 | 1 | 24 | 13 | +11 | 21 | VVTUU | |
| 3 | 10 | 5 | 4 | 1 | 25 | 14 | +11 | 19 | TVUVU | |
| 4 | 10 | 5 | 3 | 2 | 9 | 7 | +2 | 18 | VTVVU | |
| 5 | 10 | 5 | 2 | 3 | 21 | 13 | +8 | 17 | UVTVU | |
| 6 | 10 | 4 | 3 | 3 | 17 | 18 | -1 | 15 | TUTUU | |
| 7 | 10 | 4 | 2 | 4 | 16 | 15 | +1 | 14 | VVTVV | |
| 8 | 10 | 2 | 6 | 2 | 12 | 12 | 0 | 12 | TUUVU | |
| 9 | 11 | 3 | 3 | 5 | 13 | 19 | -6 | 12 | TVTVT | |
| 10 | 11 | 2 | 5 | 4 | 18 | 20 | -2 | 11 | UTUUT | |
| 11 | 11 | 3 | 2 | 6 | 16 | 18 | -2 | 11 | UTVTV | |
| 12 | 10 | 3 | 2 | 5 | 14 | 17 | -3 | 11 | TTVTU | |
| 13 | 10 | 3 | 2 | 5 | 8 | 11 | -3 | 11 | VUTTT | |
| 14 | 11 | 3 | 2 | 6 | 15 | 20 | -5 | 11 | VTTVU | |
| 15 | 10 | 3 | 2 | 5 | 10 | 16 | -6 | 11 | VTUTV | |
| 16 | 10 | 3 | 2 | 5 | 13 | 21 | -8 | 11 | VTVTT | |
| 17 | 10 | 2 | 3 | 5 | 9 | 19 | -10 | 9 | TUUTV | |
| 18 | 10 | 1 | 5 | 4 | 10 | 12 | -2 | 8 | TTVUT |
Kampe
Resultater
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 7 | 1 | ||
| 2 | 7 | 1 | ||
| 3 | 7 | 1 | ||
| 4 | 6 | 0 | ||
| 5 | 5 | 7 | ||
| 6 | 5 | 5 | ||
| 7 | 5 | 3 | ||
| 8 | 5 | 2 | ||
| 9 | 5 | 1 | ||
| 10 | 5 | 1 | ||
| 11 | 5 | 1 | ||
| 12 | 5 | 0 | ||
| 13 | 5 | 0 | ||
| 14 | 4 | 3 | ||
| 15 | 4 | 1 | ||
| 16 | 4 | 1 | ||
| 17 | 4 | 1 | ||
| 18 | 4 | 0 | ||
| 19 | 4 | 0 | ||
| 20 | 3 | 5 | ||
| 21 | 3 | 3 | ||
| 22 | 3 | 2 | ||
| 23 | 3 | 2 | ||
| 24 | 3 | 1 | ||
| 25 | 3 | 1 |
Få 100% op til 1.000 kr.
Til CasinoMotoReklame
Få 100% op til 1000 kr.
Til BetiniaReklame
