Internationalt

Verdensmesterskab stillinger
Verdensmesterskabet i fodbold
- Topscorer
- Kylian Mbappé (10)
Sæsonoverblik
VM 2026 er spillet færdigt. Spanien vandt turneringen efter 1-0 over Argentina i finalen den 19. juli 2026, afgjort i forlænget spilletid, og England tog tredjepladsen. Turneringens topscorer blev Kylian Mbappé med 10 mål.
Statistik og tendenser
Sæson 2026 · 104 kampe spillet
Kampe spillet
104
Mål pr. kamp
2,96
Over 2,5 mål
55,8 %
Begge hold scorer
54,8 %
Hjemmesejr
48,1 %
Uafgjort
23,1 %
Udesejr
28,9 %
Holdt buret rent
26,4 %
Hjørnespark pr. kamp
9,09
Gule kort pr. kamp
2,87
Der er spillet 104 kampe i World Cup i 2026, og de er faldet ud med 2,96 mål i gennemsnit — et niveau, der ligger tæt på det normale niveau. Over 2,5 mål er gået ind i 55,8 % af kampene.
Begge hold har scoret i 54,8 % af kampene, og i 26,4 % har mindst det ene hold holdt buret rent. De to tal hænger sammen: jo flere kampe uden indkasserede mål, jo færre kampe hvor begge hold kommer på tavlen.
Resultaterne fordeler sig med 48,1 % hjemmesejre, 23,1 % uafgjorte og 28,9 % udesejre — altså en tydelig hjemmebanefordel.
Der er i gennemsnit 9,09 hjørnespark pr. kamp og 2,87 gule kort pr. kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for de kampe, der er spillet i sæsonen. De beskriver, hvad der er sket — ikke hvad der kommer til at ske.
Stilling
Group A
Group B
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | TUVVV | |
| 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 8 | 3 | +5 | 4 | TVTVU | |
| 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 | 4 | TVTU | |
| 4 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 10 | -8 | 1 | TTU |
Group C
Group D
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 | 6 | TVTVV | |
| 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | UUTV | |
| 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 4 | TUUVT | |
| 4 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | VTT |
Group E
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 4 | +6 | 6 | UTVV | |
| 2 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 2 | +2 | 6 | TVTV | |
| 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | TVUT | |
| 4 | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 9 | -8 | 1 | TUT |
Group F
Group G
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 2 | +4 | 5 | TVVVU | |
| 2 | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 3 | +2 | 5 | TUUVU | |
| 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | UUU | |
| 4 | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 10 | -6 | 1 | TTU |
Group H
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 | VVVVV | |
| 2 | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | TUUU | |
| 3 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | TUU | |
| 4 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 5 | -4 | 2 | UTU |
Group I
Group J
Group K
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | UVUVV | |
| 2 | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 1 | +5 | 5 | TVUVU | |
| 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | +1 | 4 | TVTU | |
| 4 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 11 | -9 | 0 | TTT |
Topscorere
Kampe
Ingen resultater
Ekspertspilforslag
- Tagliafico 3 forseelser imod
- Yamal 3 frispark begået
- Tagliafico 2 forseelser imod
- Yamal begår 2 frispark
Giuliano Simeone – 2 frispark imod
16. jul.- Over 2,5 mål
- Over 7,5 hjørnespark
- Over 3,5 kort
Désiré Doué 2 begåede frispark
14. jul.Aktuelle kampagner
Få 100% op til 1000 kr.
Få 100% op til 1000 kroner
Relaterede artikler

VM 2026 — sådan endte turneringen
Slutrunden blev spillet fra 11. juni til 19. juli 2026 med USA, Mexico og Canada som værtsnationer. Der blev spillet 104 kampe i alt.
Finalen mellem Spanien og Argentina endte 1-0 efter forlænget spilletid — turneringens afgørende kamp blev altså ikke afgjort inden for den ordinære spilletid, og resultatet gjorde Spanien verdensmestre. Dagen før havde England slået Frankrig 6-4 i bronzekampen, turneringens mest målrige opgør i slutfasen.
Semifinaler
- Argentina 2-1 England (15. juli)
- Spanien 2-0 Frankrig (14. juli)
Kvartfinaler
- Argentina 3-1 Schweiz efter forlænget spilletid (12. juli)
- England 2-1 Norge (11. juli)
- Spanien 2-1 Belgien (10. juli)
- Frankrig 2-0 Marokko (9. juli)
Alle resultater er hentet fra kampdatabasen bag siden. Den fulde kampliste med statistik for hver enkelt kamp ligger stadig tilgængelig via stillingen og kampoversigten ovenfor.
Formatet, der blev brugt for første gang
VM 2026 var den første slutrunde med 48 hold i stedet for 32. Feltet blev delt i 12 grupper med fire hold hver, og gruppefasen gav dermed 72 kampe. Derefter fulgte et slutspil, der begyndte med en Round of 32 — et helt nyt trin, som de tidligere 32-holds-slutrunder ikke havde.
Regnestykket holder i vores egne 104 kampe i alt minus 72 gruppekampe giver 32 slutspilskampe, hvilket er præcis Round of 32 (16), ottendedelsfinaler (8), kvartfinaler (4), semifinaler (2), bronzekamp (1) og finale (1).
Det udvidede format havde en konsekvens, der er værd at holde fast i: fordi 32 af 48 hold gik videre, var gruppefasen mindre skarp end tidligere. Et hold kunne tabe en gruppekamp og stadig avancere komfortabelt, og det påvirkede, hvor hårdt holdene spillede i den tredje gruppekamp. Slutspillet blev til gengæld længere, og de bedste hold skulle igennem en kamp mere end i det gamle format.
Gruppespil mod slutspil — to forskellige turneringer
De 104 kampe deler sig i en gruppefase med et bredt felt og fem slutspilsrunder med de bedste hold tilbage. Det er værd at holde adskilt, fordi kampene ser fundamentalt forskellige ud.
Slutspillet i 2026 illustrerer det godt. Af de seks kampe fra kvartfinale og frem blev to afgjort i forlænget spilletid — Argentina mod Schweiz og selve finalen — og fire af dem endte med ét måls forskel. Den eneste undtagelse var bronzekampen, hvor England og Frankrig tilsammen lavede ti mål. Da felterne var jævnbyrdige, blev kampene tætte; da der ikke var andet på spil end en tredjeplads, blev der åbnet op.
Det er den vigtigste lektion at tage med fra en slutrunde: et samlet målgennemsnit for hele turneringen er et gennemsnit af to forskellige konkurrencer. Gruppekampe mellem hold med stor niveauforskel trækker det op, slutspilskampe mellem jævnbyrdige hold trækker det ned. Ingen af dem beskriver «en VM-kamp».
Topscorere ved VM 2026
Målkongen blev Kylian Mbappé (Frankrig) med 10 mål — et højt antal for en slutrunde, og bemærkelsesværdigt fordi Frankrig ikke nåede finalen. Bag ham:
- Lionel Messi (Argentina) — 8 mål
- Jude Bellingham (England) — 7 mål
- Erling Haaland (Norge) — 7 mål
- Ousmane Dembélé (Frankrig) — 6 mål
- Harry Kane (England) — 6 mål
At de fire øverste kommer fra fire forskellige lande, og at kun én af dem spillede finale, siger noget om, hvor bredt målene var fordelt. Det er også et argument mod at læse topscorerlister som en indikator på, hvilket hold der klarer sig længst.
Hvad tallene fra turneringen viser
Afsnittet «Statistik og tendenser» ovenfor viser de samlede frekvenser for alle 104 kampe: mål pr. kamp, hvor ofte der gik over 2,5 mål, hvor ofte begge hold scorede, fordelingen af resultater og hvor ofte mindst det ene hold holdt buret rent.
To ting er værd at være opmærksom på, når man læser slutrundetal:
- «Hjemmesejr» betyder ikke hjemmebane. Ved en slutrunde er kun værtsnationerne på hjemmebane. Procenten for det først nævnte hold afspejler derfor primært, at seedede hold oftere står som hjemmehold i programmet — ikke en hjemmebanefordel i sædvanlig forstand. Det er den mest almindelige fejllæsning af statistik fra en slutrunde.
- Stikprøven er lille pr. hold. Selv en vinder spiller kun syv-otte kampe. Holdstatistik fra en slutrunde er derfor et svagt grundlag for at vurdere et landshold generelt — og et endnu svagere grundlag for at vurdere de klubkampe, spillerne vender tilbage til.
Tallene er faktiske frekvenser for en afsluttet turnering. De beskriver, hvad der skete i 2026, og er ikke et grundlag for at forudsige den næste slutrunde med et andet felt.
Et VM uden Danmark
Danmark var ikke med ved slutrunden, og det ændrer, hvordan en dansk seer forholder sig til turneringen. Uden et hold at følge bliver det nemmere at se turneringen for fodboldens skyld — og også nemmere at falde i den modsatte grøft og følge kampe man ikke kender noget om.
Det er værd at være ærlig om, hvad det betyder for vurderinger. Et landshold, man ikke har set spille, er svært at have en holdning til, og en slutrunde er netop kendetegnet ved mange kampe mellem hold uden nyere indbyrdes historik. Netop derfor er slutrunder de turneringer, hvor afstanden mellem «jeg har en fornemmelse» og «jeg har et grundlag» er størst.
Hvor fodbolden er nu
Med slutrunden afviklet er det klubfodbolden, der fylder kalenderen. Vores dækning er den samme metode, bare på klubkampe:
- Dagens og kommende kampe ligger på kampsiden, hvor hver kamp har sin egen side med statistik, form og odds.
- Igangværende kampe følger du på livescore.
- Rækkerne vi dækker ligger under fodboldligaer — herunder Superligaen, Premier League og Champions League.
- Vores spilforslag ligger under professionelle odds tips, hvor metoden og tipsternes resultater også står forklaret.
- Tipsternes historik finder du i ranglisten.
Begreberne bag tallene er forklaret i odds-ordbogen.
Ofte stillede spørgsmål om VM 2026
Hvem vandt VM 2026?
Spanien. De slog Argentina 1-0 i finalen den 19. juli 2026 efter forlænget spilletid.
Hvem blev topscorer ved VM 2026?
Kylian Mbappé med 10 mål for Frankrig, foran Lionel Messi med 8 og Jude Bellingham og Erling Haaland med 7 hver.
Hvem tog tredjepladsen?
England, efter 6-4 over Frankrig i bronzekampen den 18. juli 2026.
Hvor mange hold og kampe var der med?
48 hold i 12 grupper, og 104 kampe i alt: 72 i gruppefasen og 32 i slutspillet, som for første gang begyndte med en Round of 32.
Hvem var værter?
USA, Mexico og Canada, fra 11. juni til 19. juli 2026.
Resultater
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 4 | ||
| 2 | 8 | 4 | ||
| 3 | 7 | 1 | ||
| 4 | 7 | 0 | ||
| 5 | 6 | 2 | ||
| 6 | 6 | 1 | ||
| 7 | 5 | 1 | ||
| 8 | 4 | 1 | ||
| 9 | 4 | 1 | ||
| 10 | 4 | 1 | ||
| 11 | 3 | 3 | ||
| 12 | 3 | 2 | ||
| 13 | 3 | 2 | ||
| 14 | 3 | 1 | ||
| 15 | 3 | 1 | ||
| 16 | 3 | 1 | ||
| 17 | 3 | 1 | ||
| 18 | 3 | 1 | ||
| 19 | 3 | 0 | ||
| 20 | 3 | 0 | ||
| 21 | 3 | 0 | ||
| 22 | 3 | 0 | ||
| 23 | 3 | 0 | ||
| 24 | 3 | 0 | ||
| 25 | 3 | 0 |
Få 100% op til 1000 kr.
Til CampobetReklame
Få 100% op til 1000 kr.
Til BetiniaReklame

