Gå til indhold
Championship

EnglandEngland

Championship

Championship stillinger

Runde 13

Championship er Englands næstbedste række og en af Europas mest krævende…

11
kommende kampe
Næste kamp
lør. 21. nov.
Topscorer
Will Lankshear (13)

Sæsonoverblik

Championship er Englands næstbedste række og en af Europas mest krævende ligaer: 24 klubber og 46 runder, altså 552 kampe i grundspillet alene — flere end i nogen af de store europæiske topligaer. Det lange program og den skarpe kamp om oprykning til Premier League gør den til en række med sin helt egen rytme.

Statistik og tendenser

Sæson 2026/2027 · 180 kampe spillet

Kampe spillet

180

Mål pr. kamp

2,96

Over 2,5 mål

62,2 %

Begge hold scorer

62,2 %

Hjemmesejr

43,3 %

Uafgjort

25,6 %

Udesejr

31,1 %

Holdt buret rent

21,9 %

Hjørnespark pr. kamp

10,36

Gule kort pr. kamp

3,90

Der er spillet 180 kampe i Championship i 2026/2027, og de er faldet ud med 2,96 mål i gennemsnit — et niveau, der ligger tæt på det normale niveau. Over 2,5 mål er gået ind i 62,2 % af kampene.

Begge hold har scoret i 62,2 % af kampene, og i 21,9 % har mindst det ene hold holdt buret rent. De to tal hænger sammen: jo flere kampe uden indkasserede mål, jo færre kampe hvor begge hold kommer på tavlen.

Resultaterne fordeler sig med 43,3 % hjemmesejre, 25,6 % uafgjorte og 31,1 % udesejre — altså en hjemmebanefordel på et normalt niveau.

Der er i gennemsnit 10,36 hjørnespark pr. kamp og 3,90 gule kort pr. kamp.

Tallene er faktiske frekvenser for de kampe, der er spillet i sæsonen. De beskriver, hvad der er sket — ikke hvad der kommer til at ske.

Stilling

#HoldKVUTMFMI+/-P
1MiddlesbroughMiddlesbrough148423019+1128
2Wolverhampton WanderersWolverhampton Wanderers148332517+827
3Birmingham CityBirmingham City147522613+1326
4Stoke CityStoke City148242217+526
5Swansea CitySwansea City148242116+526
6West Bromwich AlbionWest Bromwich Albion147432015+525
7SouthamptonSouthampton148422914+1524
8West Ham UnitedWest Ham United146533621+1523
9Sheffield UnitedSheffield United146442017+322
10PortsmouthPortsmouth146441916+322
11Queens Park RangersQueens Park Rangers145632217+521
12Norwich CityNorwich City146082724+318
13MillwallMillwall145362324-118
14Blackburn RoversBlackburn Rovers145362022-218
15Bristol CityBristol City145361619-318
16WrexhamWrexham144551719-217
17Bolton WanderersBolton Wanderers155282029-917
18Cardiff CityCardiff City143652223-115
19Lincoln CityLincoln City144371424-1015
20WatfordWatford144281323-1014
21Charlton AthleticCharlton Athletic143561122-1114
22BurnleyBurnley141761826-810
23Derby CountyDerby County152491430-1610
24Preston North EndPreston North End1412111230-185

Ekspertspilforslag

Andreas Kjærhus
Andreas KjærhusTipster

Ronnie Edwards 2 skud

7. nov.
Indsats
0.5/10
Odds
6.50
Tabt
Bet365
18+ Reklame. Spil ansvarligt. · Har du et spilleproblem? Ring StopSpillet: 70 22 28 25 · ROFUS.nu · StopSpillet.dk · Læs mere om ansvarligt spil
Andreas Kjærhus
Andreas KjærhusTipster

Ronnie Edwards 1 skud

7. nov.
Indsats
2/10
Odds
2.20
Tabt
Bet365
18+ Reklame. Spil ansvarligt. · Har du et spilleproblem? Ring StopSpillet: 70 22 28 25 · ROFUS.nu · StopSpillet.dk · Læs mere om ansvarligt spil
Steffen Fonvig
Steffen FonvigTipster

Jayson Molumby over 0,5 skud

6. nov.
Indsats
1/10
Odds
1.57
Vundet
Bet365
18+ Reklame. Spil ansvarligt. · Har du et spilleproblem? Ring StopSpillet: 70 22 28 25 · ROFUS.nu · StopSpillet.dk · Læs mere om ansvarligt spil
Steffen Fonvig
Steffen FonvigTipster

Thierry Gale over 0,5 skud på mål

6. nov.
Indsats
0.5/10
Odds
1.90
Vundet
Bet365
18+ Reklame. Spil ansvarligt. · Har du et spilleproblem? Ring StopSpillet: 70 22 28 25 · ROFUS.nu · StopSpillet.dk · Læs mere om ansvarligt spil

Om Championship

Hver klub møder de 23 andre hjemme og ude, og sæsonen løber fra august til maj. De to bedste rykker direkte op i Premier League. Nr. 3-6 spiller playoff — semifinaler over to kampe og en finale på Wembley — om den sidste oprykningsplads. I bunden rykker de tre sidste ned i League One.

Det, der skiller Championship ud, er mængden af kampe. 46 runder betyder, at der ofte spilles både weekend og midt i ugen, og i perioder er der tre kampe på otte dage. Trupdybde betyder derfor mere end i de fleste andre rækker: et hold, der ser stærkt ud i august, kan have mistet pusten i marts, hvis de bærende spillere har spillet det hele.

Rækken er også præget af faldskærmspenge. Klubber, der rykker ned fra Premier League, får i en periode betalinger, der giver dem et økonomisk forspring i forhold til resten af feltet. Det er en del af forklaringen på, at nedrykkede klubber ofte er med i toppen igen — men ikke en garanti. Sidste sæson, 2025/26, vandt Coventry City rækken med 95 point foran Ipswich Town med 84.

Sådan læser du sæsonens tal

Statistikafsnittet ovenfor viser, hvad der er sket i rækken denne sæson: antal spillede kampe, mål pr. kamp, hvor ofte der er gået over 2,5 mål, hvor ofte begge hold har scoret, og fordelingen mellem hjemmesejr, uafgjort og udesejr.

  • Feltet er bredt og tæt. Med 24 hold og et mindre spænd mellem top og bund end i Premier League er der færre kampe med en klar favorit. Det trækker typisk andelen af uafgjorte op — se den aktuelle fordeling ovenfor.
  • Formen svinger med programmet. I perioder med kampe hver tredje dag roterer mange klubber. Et hold, der taber en tirsdagskamp med et rotationshold, er ikke nødvendigvis i dårlig form. Se på, hvem der faktisk spillede.
  • Stillingen er lang tid om at sætte sig. Efter ti runder er der stadig 36 tilbage. Pointafstanden mellem playoffpladserne og midten af tabellen er ofte lille langt ind i foråret, og det betyder, at mange hold har noget at spille for i mange kampe.

Alle tal er beregnet på de kampe, der er spillet i sæsonen, og de flytter sig runde for runde.

Hvad tallene betyder for tips i Championship

Championship er en af de mest spillede ligaer i Europa uden for topligaerne, og markedet er derfor bedre informeret, end man skulle tro om en næstbedste række. Kendskab til holdudtagelse og skader betyder mere end overordnede tendenser, fordi rotationen er så stor.

Det tætte program gør det samtidig til en række, hvor timing betyder noget. En kamp midt i en uge med tre kampe er en anden opgave end en kamp efter en landsholdspause, hvor alle er friske. Læs derfor altid begrundelsen på det enkelte forslag, og hold den op mod tallene ovenfor og holdenes program.

Spil hører til underholdning. Den høje andel af tætte kampe i en række som denne betyder, at selv det mest sandsynlige udfald ofte ikke indtræffer.

Sådan bruger du siden

  • Stillingen har hjemme- og udetal pr. hold. Kig efter stregerne ved plads 2, 6 og 21 — oprykning, playoff og nedrykning.
  • Topscorerlisten viser, hvor målene kommer fra, og hvor afhængigt et hold er af én angriber.
  • Kampprogram og resultater ligger på kampsiden.
  • Igangværende kampe følger du på livescore.
  • Spilforslag samles under professionelle odds tips.
  • Rækken over er Premier League, og rækken under er League One — alle rækker under fodboldligaer.

Begreber er forklaret i odds-ordbogen.

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange kampe er der i Championship?

552 i grundspillet: 24 hold, der møder hinanden hjemme og ude over 46 runder. Dertil kommer playoff-kampene om den sidste oprykningsplads.

Hvor mange rykker op fra Championship?

Tre. De to bedste rykker direkte op i Premier League, og vinderen af playoff mellem nr. 3-6 tager den sidste plads.

Hvem vandt Championship i 2025/26?

Coventry City med 95 point, foran Ipswich Town med 84.

Hvorfor er formen så svær at læse i Championship?

Fordi programmet er så tæt. Med kampe både weekend og midt i ugen roterer klubberne ofte, og et resultat siger mindre om holdets niveau, hvis det ikke var det stærkeste hold, der spillede.

Stilling

#HoldKVUTMFMI+/-P
1MiddlesbroughMiddlesbrough148423019+1128
2Wolverhampton WanderersWolverhampton Wanderers148332517+827
3Birmingham CityBirmingham City147522613+1326
4Stoke CityStoke City148242217+526
5Swansea CitySwansea City148242116+526
6West Bromwich AlbionWest Bromwich Albion147432015+525
7SouthamptonSouthampton148422914+1524
8West Ham UnitedWest Ham United146533621+1523
9Sheffield UnitedSheffield United146442017+322
10PortsmouthPortsmouth146441916+322
11Queens Park RangersQueens Park Rangers145632217+521
12Norwich CityNorwich City146082724+318
13MillwallMillwall145362324-118
14Blackburn RoversBlackburn Rovers145362022-218
15Bristol CityBristol City145361619-318
16WrexhamWrexham144551719-217
17Bolton WanderersBolton Wanderers155282029-917
18Cardiff CityCardiff City143652223-115
19Lincoln CityLincoln City144371424-1015
20WatfordWatford144281323-1014
21Charlton AthleticCharlton Athletic143561122-1114
22BurnleyBurnley141761826-810
23Derby CountyDerby County152491430-1610
24Preston North EndPreston North End1412111230-185

Topscorere

#SpillerHoldMålAssists
1
Will LankshearWill Lankshear
MiddlesbroughMiddlesbrough130
2
Jack MoylanJack Moylan
Cardiff CityCardiff City93
3
Andri GudjohnsenAndri Gudjohnsen
Blackburn RoversBlackburn Rovers91
4
Jarrod Bowen Jarrod Bowen 
West Ham UnitedWest Ham United77
5
Cyle LarinCyle Larin
SouthamptonSouthampton70
6
Fer LópezFer López
Wolverhampton WanderersWolverhampton Wanderers63
7
August PriskeAugust Priske
Birmingham CityBirmingham City61
8
S. DalbyS. Dalby
Bolton WanderersBolton Wanderers60
9
Jimmy MorganJimmy Morgan
West Bromwich AlbionWest Bromwich Albion54
10
Kieffer MooreKieffer Moore
WrexhamWrexham53
11
Isaac Jude PriceIsaac Jude Price
West Bromwich AlbionWest Bromwich Albion52
12
Patrick BamfordPatrick Bamford
Sheffield UnitedSheffield United51
13
Mohamed TouréMohamed Touré
Norwich CityNorwich City50
14
Konstantinos MavropanosKonstantinos Mavropanos
West Ham UnitedWest Ham United50
15
Scott TwineScott Twine
Bristol CityBristol City50
16
Liam MillarLiam Millar
Birmingham CityBirmingham City43
17
Oladapo AfolayanOladapo Afolayan
Blackburn RoversBlackburn Rovers42
18
Sydie PeckSydie Peck
Sheffield UnitedSheffield United42
19
Jack McGlynnJack McGlynn
Stoke CityStoke City42
20
Lyndon DykesLyndon Dykes
MillwallMillwall42
21
Richard KoneRichard Kone
Queens Park RangersQueens Park Rangers41
22
Kuryu MatsukiKuryu Matsuki
SouthamptonSouthampton41
23
Divine MukasaDivine Mukasa
West Ham UnitedWest Ham United41
24
Adam IdahAdam Idah
Swansea CitySwansea City41
25
Tyreece CampbellTyreece Campbell
Charlton AthleticCharlton Athletic41
Del
Steffen Fonvig

Skrevet af

Steffen Fonvig

Medejer & chefredaktør

Medejer af OddsEkspert og medstifter af Norden Media Group. Steffen har arbejdet med regulerede spilmarkeder i Norden siden 2015 og står for den redaktionelle linje, data og udvikling.

CasinoMotoRating 4.7

Få 100% op til 1.000 kr.

Til CasinoMoto

Reklame

Min. +18 år • Reklame • Hjælpelinje: StopSpillet.dk • Selvudelukkelse via ROFUS.nu • Regler og vilkår gælder • Kun nye kunder • Min. indbetaling 100 kr. • 100% op til 1.000 kr. i bonus • Omsætningskrav 5x (indbetaling + bonus) • Min. odds 1,50 • Gyldig i 60 dage.
BetiniaRating 4.8

Få 100% op til 1000 kr.

Til Betinia

Reklame

Min. +18 år • Hjælpelinje: Stopspillet.dk • Selvudelukkelse: ROFUS.nu • Generelle vilkår og betingelser gælder • Min. indbetaling 100 kr. • Max bonus: 1000 kr. • Indsatsgrænsen er 500 kr. per kamp • Omsætningskrav 5x indbetalings- og bonusbeløb • Eksempel: Indbetal 500 kr. og modtag 500 kr. i bonus (omsætning 5x 1000 kr. = 5000 kr.) • Gyldig i 60 dage.

Ofte stillede spørgsmål

Hvem fører Championship?
Middlesbrough fører Championship med 28 point efter 14 kampe.
Hvem er topscorer i Championship?
Will Lankshear (Middlesbrough) er topscorer i Championship med 13 mål.
Hvornår spilles den næste kamp i Championship?
Den næste kamp er Southampton mod Derby County den 21. november 2026.
Hvor mange hold deltager i Championship?
24 hold deltager i Championship i sæsonen 2026/2027.
Hvor mange kampe er der i Championship?
552 i grundspillet: 24 hold, der møder hinanden hjemme og ude over 46 runder. Dertil kommer playoff-kampene om den sidste oprykningsplads.
Hvor mange rykker op fra Championship?
Tre. De to bedste rykker direkte op i Premier League, og vinderen af playoff mellem nr. 3-6 tager den sidste plads.
Hvem vandt Championship i 2025/26?
Coventry City med 95 point, foran Ipswich Town med 84.
Hvorfor er formen så svær at læse i Championship?
Fordi programmet er så tæt. Med kampe både weekend og midt i ugen roterer klubberne ofte, og et resultat siger mindre om holdets niveau, hvis det ikke var det stærkeste hold, der spillede.