England

League One stillinger
League One er Englands tredjebedste række: 24 klubber og 46 runder, altså 552…
- 24
- kommende kampe
- Næste kamp
- lør. 14. nov.
- Topscorer
- A. Collins (13)
Sæsonoverblik
League One er Englands tredjebedste række: 24 klubber og 46 runder, altså 552 kampe i grundspillet. Rækken er fyldt med klubber med lange historier og store stadioner, og sidste sæson vandt Lincoln City med hele 103 point, tolv foran Cardiff City.
Statistik og tendenser
Sæson 2026/2027 · 158 kampe spillet
Kampe spillet
158
Mål pr. kamp
2,79
Over 2,5 mål
52,5 %
Begge hold scorer
57,0 %
Hjemmesejr
41,8 %
Uafgjort
29,8 %
Udesejr
28,5 %
Holdt buret rent
25,6 %
Hjørnespark pr. kamp
11,29
Gule kort pr. kamp
3,81
Der er spillet 158 kampe i League One i 2026/2027, og de er faldet ud med 2,79 mål i gennemsnit — et niveau, der ligger tæt på det normale niveau. Over 2,5 mål er gået ind i 52,5 % af kampene.
Begge hold har scoret i 57,0 % af kampene, og i 25,6 % har mindst det ene hold holdt buret rent. De to tal hænger sammen: jo flere kampe uden indkasserede mål, jo færre kampe hvor begge hold kommer på tavlen.
Resultaterne fordeler sig med 41,8 % hjemmesejre, 29,8 % uafgjorte og 28,5 % udesejre — altså en hjemmebanefordel på et normalt niveau.
Der er i gennemsnit 11,29 hjørnespark pr. kamp og 3,81 gule kort pr. kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for de kampe, der er spillet i sæsonen. De beskriver, hvad der er sket — ikke hvad der kommer til at ske.
Stilling
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 8 | 5 | 1 | 28 | 12 | +16 | 29 | UVVVV | |
| 2 | 14 | 8 | 2 | 4 | 26 | 14 | +12 | 26 | VTUVV | |
| 3 | 13 | 7 | 5 | 1 | 22 | 11 | +11 | 26 | VUVUV | |
| 4 | 14 | 7 | 3 | 4 | 27 | 21 | +6 | 24 | UVVVV | |
| 5 | 14 | 7 | 2 | 5 | 21 | 19 | +2 | 23 | UVTTV | |
| 6 | 14 | 6 | 4 | 4 | 25 | 15 | +10 | 22 | TUVVT | |
| 7 | 13 | 6 | 4 | 3 | 10 | 8 | +2 | 22 | TUUVU | |
| 8 | 14 | 5 | 6 | 3 | 21 | 21 | 0 | 21 | TUTUV | |
| 9 | 13 | 5 | 5 | 3 | 22 | 14 | +8 | 20 | UUTTV | |
| 10 | 13 | 5 | 4 | 4 | 22 | 19 | +3 | 19 | UVTVV | |
| 11 | 13 | 5 | 4 | 4 | 20 | 18 | +2 | 19 | UTVVU | |
| 12 | 13 | 4 | 6 | 3 | 22 | 20 | +2 | 18 | VVVTV | |
| 13 | 13 | 4 | 6 | 3 | 21 | 23 | -2 | 18 | VUUVT | |
| 14 | 13 | 5 | 2 | 6 | 19 | 14 | +5 | 17 | VTTVU | |
| 15 | 14 | 4 | 5 | 5 | 18 | 21 | -3 | 17 | TVUUT | |
| 16 | 12 | 4 | 4 | 4 | 17 | 13 | +4 | 16 | UTVTV | |
| 17 | 12 | 3 | 5 | 4 | 13 | 14 | -1 | 14 | VUVTT | |
| 18 | 13 | 3 | 4 | 6 | 9 | 21 | -12 | 13 | TUTTT | |
| 19 | 12 | 3 | 3 | 6 | 17 | 21 | -4 | 12 | UTVTT | |
| 20 | 13 | 3 | 3 | 7 | 14 | 22 | -8 | 12 | TTVTT | |
| 21 | 14 | 3 | 2 | 9 | 11 | 22 | -11 | 11 | UVTTT | |
| 22 | 13 | 2 | 4 | 7 | 11 | 23 | -12 | 10 | TUTUV | |
| 23 | 12 | 2 | 3 | 7 | 12 | 22 | -10 | 9 | UTTTT | |
| 24 | 13 | 2 | 3 | 8 | 13 | 33 | -20 | 9 | TTUTT |
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 3 | ||
| 2 | 10 | 2 | ||
| 3 | 9 | 1 | ||
| 4 | 8 | 0 | ||
| 5 | 7 | 6 | ||
| 6 | 7 | 2 |
Kampe
Om League One
Hver klub møder de 23 andre hjemme og ude fra august til maj. De to bedste rykker direkte op i Championship. Nr. 3-6 spiller playoff — semifinaler over to kampe og en finale på Wembley — om den sidste oprykningsplads. I bunden rykker fire hold ned i League Two.
Som i Championship er mængden af kampe det, der præger rækken. 46 runder med kampe både weekend og midt i ugen gør trupdybde vigtig, og et hold, der starter stærkt, kan falde tilbage i løbet af vinteren. Samtidig er rækken økonomisk mere ujævn, end man skulle tro: nedrykkede Championship-klubber har ofte større budgetter end resten.
Sidste sæson var et eksempel på en klub, der løb fra resten. Lincoln City fik 103 point, Cardiff City 91, og der var hele 14 point ned til Stockport County på tredjepladsen. I bunden sluttede Northampton Town sidst med 35 point.
Sådan læser du sæsonens tal
Statistikafsnittet ovenfor viser antal spillede kampe, mål pr. kamp, hvor ofte der er gået over 2,5 mål, hvor ofte begge hold har scoret, og fordelingen mellem hjemmesejr, uafgjort og udesejr.
- Formen svinger med programmet. I perioder med kampe hver tredje dag roterer mange klubber, og et enkelt resultat siger mindre om niveauet.
- Hjemmebanen betyder noget. Mange af rækkens klubber har store, loyale tilskuerskarer og stadioner bygget til et højere niveau. Se procenten for den aktuelle sæson.
- Stillingen sætter sig sent. Med 46 runder er der lang vej, og pladserne fra 3 til 10 er ofte tæt sammen langt ind i foråret.
Hvad tallene betyder for tips i League One
League One følges tæt i England, men mindre i Danmark, og en dansk læser ved sjældent lige så meget om holdene som de engelske fans. Holdudtagelse og skader betyder meget i en række med så tæt et program, og den information kommer ofte sent.
Læs altid begrundelsen på det enkelte forslag. Spil hører til underholdning, og i en række med mange tætte kampe er det mest sandsynlige udfald langt fra sikkert.
Sådan bruger du siden
- Stillingen har hjemme- og udetal pr. hold. Hold øje med stregerne ved plads 2, 6 og 20.
- Topscorerlisten viser, hvor målene kommer fra.
- Kampprogram og resultater ligger på kampsiden, og igangværende kampe følger du på livescore.
- Spilforslag samles under professionelle odds tips.
- Rækken over er Championship, og rækken under er League Two — alle rækker under fodboldligaer.
Begreber er forklaret i odds-ordbogen.
Ofte stillede spørgsmål
Hvem vandt League One i 2025/26?
Lincoln City med 103 point, foran Cardiff City med 91 og Stockport County med 77.
Hvor mange rykker op fra League One?
Tre. De to bedste rykker direkte op i Championship, og vinderen af playoff mellem nr. 3-6 tager den sidste plads.
Hvor mange rykker ned fra League One?
Fire hold rykker ned i League Two.
Stilling
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 8 | 5 | 1 | 28 | 12 | +16 | 29 | UVVVV | |
| 2 | 14 | 8 | 2 | 4 | 26 | 14 | +12 | 26 | VTUVV | |
| 3 | 13 | 7 | 5 | 1 | 22 | 11 | +11 | 26 | VUVUV | |
| 4 | 14 | 7 | 3 | 4 | 27 | 21 | +6 | 24 | UVVVV | |
| 5 | 14 | 7 | 2 | 5 | 21 | 19 | +2 | 23 | UVTTV | |
| 6 | 14 | 6 | 4 | 4 | 25 | 15 | +10 | 22 | TUVVT | |
| 7 | 13 | 6 | 4 | 3 | 10 | 8 | +2 | 22 | TUUVU | |
| 8 | 14 | 5 | 6 | 3 | 21 | 21 | 0 | 21 | TUTUV | |
| 9 | 13 | 5 | 5 | 3 | 22 | 14 | +8 | 20 | UUTTV | |
| 10 | 13 | 5 | 4 | 4 | 22 | 19 | +3 | 19 | UVTVV | |
| 11 | 13 | 5 | 4 | 4 | 20 | 18 | +2 | 19 | UTVVU | |
| 12 | 13 | 4 | 6 | 3 | 22 | 20 | +2 | 18 | VVVTV | |
| 13 | 13 | 4 | 6 | 3 | 21 | 23 | -2 | 18 | VUUVT | |
| 14 | 13 | 5 | 2 | 6 | 19 | 14 | +5 | 17 | VTTVU | |
| 15 | 14 | 4 | 5 | 5 | 18 | 21 | -3 | 17 | TVUUT | |
| 16 | 12 | 4 | 4 | 4 | 17 | 13 | +4 | 16 | UTVTV | |
| 17 | 12 | 3 | 5 | 4 | 13 | 14 | -1 | 14 | VUVTT | |
| 18 | 13 | 3 | 4 | 6 | 9 | 21 | -12 | 13 | TUTTT | |
| 19 | 12 | 3 | 3 | 6 | 17 | 21 | -4 | 12 | UTVTT | |
| 20 | 13 | 3 | 3 | 7 | 14 | 22 | -8 | 12 | TTVTT | |
| 21 | 14 | 3 | 2 | 9 | 11 | 22 | -11 | 11 | UVTTT | |
| 22 | 13 | 2 | 4 | 7 | 11 | 23 | -12 | 10 | TUTUV | |
| 23 | 12 | 2 | 3 | 7 | 12 | 22 | -10 | 9 | UTTTT | |
| 24 | 13 | 2 | 3 | 8 | 13 | 33 | -20 | 9 | TTUTT |
Kampe
Resultater
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 13 | 3 | ||
| 2 | 10 | 2 | ||
| 3 | 9 | 1 | ||
| 4 | 8 | 0 | ||
| 5 | 7 | 6 | ||
| 6 | 7 | 2 | ||
| 7 | 6 | 2 | ||
| 8 | 6 | 1 | ||
| 9 | 6 | 1 | ||
| 10 | 6 | 1 | ||
| 11 | 6 | 1 | ||
| 12 | 5 | 4 | ||
| 13 | 5 | 3 | ||
| 14 | 5 | 2 | ||
| 15 | 5 | 2 | ||
| 16 | 5 | 0 | ||
| 17 | 4 | 3 | ||
| 18 | 4 | 3 | ||
| 19 | 4 | 3 | ||
| 20 | 4 | 2 | ||
| 21 | 4 | 1 | ||
| 22 | 4 | 1 | ||
| 23 | 4 | 0 | ||
| 24 | 3 | 4 | ||
| 25 | 3 | 4 |
Få 100% op til 1.000 kr.
Til CasinoMotoReklame
Få 100% op til 1000 kr.
Til BetiniaReklame
