Holland

Eredivisie stillinger
Eredivisie er Hollands bedste række: 18 klubber, der møder hinanden hjemme og…
- 10
- kommende kampe
- Næste kamp
- søn. 8. nov.
- Topscorer
- Wout Weghorst (8)
Sæsonoverblik
Eredivisie er Hollands bedste række: 18 klubber, der møder hinanden hjemme og ude over 34 runder, altså 306 kampe pr. sæson. Rækken er kendt for offensiv fodbold, unge talenter og tre traditionelle storklubber — PSV, Ajax og Feyenoord. Sidste sæson vandt PSV med 84 point, 19 foran Feyenoord.
Statistik og tendenser
Sæson 2026/2027 · 102 kampe spillet
Kampe spillet
102
Mål pr. kamp
3,77
Over 2,5 mål
70,6 %
Begge hold scorer
69,6 %
Hjemmesejr
33,3 %
Uafgjort
28,4 %
Udesejr
38,2 %
Holdt buret rent
15,7 %
Hjørnespark pr. kamp
10,28
Gule kort pr. kamp
3,17
Der er spillet 102 kampe i Eredivisie i 2026/2027, og de er faldet ud med 3,77 mål i gennemsnit — et niveau, der ligger over det, man ser i de fleste rækker. Over 2,5 mål er gået ind i 70,6 % af kampene.
Begge hold har scoret i 69,6 % af kampene, og i 15,7 % har mindst det ene hold holdt buret rent. De to tal hænger sammen: jo flere kampe uden indkasserede mål, jo færre kampe hvor begge hold kommer på tavlen.
Resultaterne fordeler sig med 33,3 % hjemmesejre, 28,4 % uafgjorte og 38,2 % udesejre — altså en svag hjemmebanefordel.
Der er i gennemsnit 10,28 hjørnespark pr. kamp og 3,17 gule kort pr. kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for de kampe, der er spillet i sæsonen. De beskriver, hvad der er sket — ikke hvad der kommer til at ske.
Stilling
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 11 | 7 | 4 | 0 | 33 | 12 | +21 | 25 | UUVVV | |
| 2 | 11 | 7 | 3 | 1 | 30 | 13 | +17 | 24 | VVVUU | |
| 3 | 11 | 7 | 2 | 2 | 35 | 13 | +22 | 23 | VUTVT | |
| 4 | 11 | 7 | 2 | 2 | 28 | 10 | +18 | 23 | VVTUV | |
| 5 | 11 | 6 | 2 | 3 | 20 | 13 | +7 | 20 | TTUTV | |
| 6 | 11 | 5 | 4 | 2 | 18 | 18 | 0 | 19 | UUVUU | |
| 7 | 11 | 5 | 3 | 3 | 19 | 13 | +6 | 18 | VVVTV | |
| 8 | 11 | 4 | 3 | 4 | 26 | 24 | +2 | 15 | TUTVV | |
| 9 | 11 | 4 | 3 | 4 | 23 | 22 | +1 | 15 | VUVUV | |
| 10 | 11 | 3 | 5 | 3 | 23 | 27 | -4 | 14 | VVTUU | |
| 11 | 11 | 3 | 3 | 5 | 20 | 26 | -6 | 12 | TVTVU | |
| 12 | 12 | 3 | 3 | 6 | 13 | 24 | -11 | 12 | UVUVT | |
| 13 | 11 | 3 | 3 | 5 | 19 | 31 | -12 | 12 | TUVVT | |
| 14 | 11 | 2 | 5 | 4 | 17 | 19 | -2 | 11 | TUUUU | |
| 15 | 11 | 3 | 2 | 6 | 16 | 28 | -12 | 11 | TTTTT | |
| 16 | 11 | 2 | 3 | 6 | 16 | 23 | -7 | 9 | UVTTU | |
| 17 | 11 | 1 | 3 | 7 | 13 | 24 | -11 | 6 | VTTVU | |
| 18 | 12 | 0 | 3 | 9 | 11 | 40 | -29 | 3 | UTTTT |
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 8 | 2 | ||
| 2 | 8 | 2 | ||
| 3 | 8 | 1 | ||
| 4 | 7 | 3 | ||
| 5 | 7 | 2 | ||
| 6 | 7 | 1 |
Kampe
Om Eredivisie
Formatet er en ren dobbeltturnering uden opdeling. De to sidste rykker direkte ned, mens nr. 16 skal i playoff mod klubber fra den næstbedste række, Eerste Divisie. I toppen kæmpes der om mesterskabet og pladserne i Europa.
Rækkens kendetegn er spændet mellem top og bund. PSV, Ajax og Feyenoord har økonomiske ressourcer, som resten af rækken ikke er i nærheden af, og sidste sæson var forskellen tydelig: PSV fik 84 point, mens Heracles Almelo sluttede sidst med 19. Bag de tre store har klubber som FC Twente, AZ og NEC Nijmegen etableret sig som faste udfordrere — NEC sluttede på tredjepladsen i 2025/26.
Eredivisie er også en udviklingsliga. Klubberne bygger på talentudvikling og sælger deres bedste spillere videre til de større ligaer, ofte efter en enkelt god sæson. Det giver hold, der skifter karakter fra sæson til sæson, og en række, hvor det er værd at holde øje med transfervinduerne.
Sådan læser du sæsonens tal
Statistikafsnittet ovenfor viser antal spillede kampe, mål pr. kamp, hvor ofte der er gået over 2,5 mål, hvor ofte begge hold har scoret, og fordelingen mellem hjemmesejr, uafgjort og udesejr.
- Mange mål, men skævt fordelt. Eredivisie har ry for et højt målsnit, og en del af forklaringen er de skæve kampe, hvor topholdene møder bunden. Se på holdenes egne tal frem for rækkens gennemsnit.
- Topholdene er sjældent i tvivl hjemme. Når de store klubber spiller hjemme mod den nederste halvdel, er de klare favoritter. Det interessante er kampene mellem holdene fra plads 4 til 12, hvor niveauet er jævnt.
- Europa trækker på kræfterne. De klubber, der spiller i Europa, har et tættere program i efteråret, og det kan ses i ligaresultaterne efter torsdags- og onsdagskampe.
Tallene er beregnet på sæsonens spillede kampe og flytter sig runde for runde.
Hvad tallene betyder for tips i Eredivisie
I en række med så store niveauforskelle er odds på de største favoritter ofte lave, og målmarkederne bliver interessante i stedet: hvor mange mål scorer favoritten, og holder underdog'en nullen? Sammenhold BTTS-procenten og clean sheets i tabellen ovenfor med holdenes egne tal.
Læs altid begrundelsen på det enkelte forslag. Spil hører til underholdning, og selv i en række med klare favoritter taber de store klubber point oftere, end oddsene antyder.
Sådan bruger du siden
- Stillingen har hjemme- og udetal pr. hold.
- Topscorerlisten viser, hvor målene kommer fra.
- Kampprogram og resultater ligger på kampsiden, og igangværende kampe følger du på livescore.
- Spilforslag samles under professionelle odds tips.
- Nabolandets liga er Jupiler Pro League, og de hollandske klubber i Europa finder du under Champions League og Europa League — alle rækker under fodboldligaer.
Begreber er forklaret i odds-ordbogen.
Ofte stillede spørgsmål
Hvem vandt Eredivisie i 2025/26?
PSV med 84 point, foran Feyenoord med 65 og NEC Nijmegen med 59.
Hvor mange hold er der i Eredivisie?
18. De møder hinanden hjemme og ude over 34 runder, i alt 306 kampe pr. sæson.
Hvor mange rykker ned fra Eredivisie?
De to sidste rykker direkte ned, og nr. 16 skal i playoff mod hold fra Eerste Divisie.
Hvorfor er der så mange mål i Eredivisie?
En del af forklaringen er spændet mellem top og bund: de store klubber vinder ofte stort mod de svageste. Se rækkens aktuelle målsnit i statistikafsnittet ovenfor.
Stilling
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 11 | 7 | 4 | 0 | 33 | 12 | +21 | 25 | UUVVV | |
| 2 | 11 | 7 | 3 | 1 | 30 | 13 | +17 | 24 | VVVUU | |
| 3 | 11 | 7 | 2 | 2 | 35 | 13 | +22 | 23 | VUTVT | |
| 4 | 11 | 7 | 2 | 2 | 28 | 10 | +18 | 23 | VVTUV | |
| 5 | 11 | 6 | 2 | 3 | 20 | 13 | +7 | 20 | TTUTV | |
| 6 | 11 | 5 | 4 | 2 | 18 | 18 | 0 | 19 | UUVUU | |
| 7 | 11 | 5 | 3 | 3 | 19 | 13 | +6 | 18 | VVVTV | |
| 8 | 11 | 4 | 3 | 4 | 26 | 24 | +2 | 15 | TUTVV | |
| 9 | 11 | 4 | 3 | 4 | 23 | 22 | +1 | 15 | VUVUV | |
| 10 | 11 | 3 | 5 | 3 | 23 | 27 | -4 | 14 | VVTUU | |
| 11 | 11 | 3 | 3 | 5 | 20 | 26 | -6 | 12 | TVTVU | |
| 12 | 12 | 3 | 3 | 6 | 13 | 24 | -11 | 12 | UVUVT | |
| 13 | 11 | 3 | 3 | 5 | 19 | 31 | -12 | 12 | TUVVT | |
| 14 | 11 | 2 | 5 | 4 | 17 | 19 | -2 | 11 | TUUUU | |
| 15 | 11 | 3 | 2 | 6 | 16 | 28 | -12 | 11 | TTTTT | |
| 16 | 11 | 2 | 3 | 6 | 16 | 23 | -7 | 9 | UVTTU | |
| 17 | 11 | 1 | 3 | 7 | 13 | 24 | -11 | 6 | VTTVU | |
| 18 | 12 | 0 | 3 | 9 | 11 | 40 | -29 | 3 | UTTTT |
Kampe
Resultater
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 8 | 2 | ||
| 2 | 8 | 2 | ||
| 3 | 8 | 1 | ||
| 4 | 7 | 3 | ||
| 5 | 7 | 2 | ||
| 6 | 7 | 1 | ||
| 7 | 6 | 2 | ||
| 8 | 6 | 2 | ||
| 9 | 6 | 2 | ||
| 10 | 6 | 2 | ||
| 11 | 6 | 2 | ||
| 12 | 6 | 1 | ||
| 13 | 6 | 1 | ||
| 14 | 5 | 4 | ||
| 15 | 5 | 3 | ||
| 16 | 5 | 2 | ||
| 17 | 5 | 2 | ||
| 18 | 5 | 1 | ||
| 19 | 5 | 0 | ||
| 20 | 5 | 0 | ||
| 21 | 5 | 0 | ||
| 22 | 4 | 2 | ||
| 23 | 4 | 2 | ||
| 24 | 4 | 1 | ||
| 25 | 4 | 1 |
Få 100% op til 1.000 kr.
Til CasinoMotoReklame
Få 100% op til 1000 kr.
Til BetiniaReklame
