Belgien

Jupiler Pro League stillinger
Jupiler Pro League er Belgiens bedste række, og den har et af Europas mest…
- 9
- kommende kampe
- Næste kamp
- søn. 8. nov.
- Topscorer
- Nicolò Tresoldi (8)
Sæsonoverblik
Jupiler Pro League er Belgiens bedste række, og den har et af Europas mest usædvanlige formater: grundspillet afgør ikke mesterskabet alene. I 2025/26 førte Union Saint-Gilloise efter grundspillet, men Club Brugge vandt titlen i slutspillet med 57 point mod Unions 53. I sæsonen 2026/27 er feltet udvidet fra 16 til 18 klubber.
Statistik og tendenser
Sæson 2026/2027 · 95 kampe spillet
Kampe spillet
95
Mål pr. kamp
3,23
Over 2,5 mål
65,3 %
Begge hold scorer
48,4 %
Hjemmesejr
50,5 %
Uafgjort
17,9 %
Udesejr
31,6 %
Holdt buret rent
27,4 %
Hjørnespark pr. kamp
10,33
Gule kort pr. kamp
3,62
Der er spillet 95 kampe i Jupiler Pro League i 2026/2027, og de er faldet ud med 3,23 mål i gennemsnit — et niveau, der ligger over det, man ser i de fleste rækker. Over 2,5 mål er gået ind i 65,3 % af kampene.
Begge hold har scoret i 48,4 % af kampene, og i 27,4 % har mindst det ene hold holdt buret rent. De to tal hænger sammen: jo flere kampe uden indkasserede mål, jo færre kampe hvor begge hold kommer på tavlen.
Resultaterne fordeler sig med 50,5 % hjemmesejre, 17,9 % uafgjorte og 31,6 % udesejre — altså en tydelig hjemmebanefordel.
Der er i gennemsnit 10,33 hjørnespark pr. kamp og 3,62 gule kort pr. kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for de kampe, der er spillet i sæsonen. De beskriver, hvad der er sket — ikke hvad der kommer til at ske.
Stilling
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 9 | 0 | 1 | 26 | 8 | +18 | 27 | VVVVV | |
| 2 | 10 | 8 | 2 | 0 | 29 | 7 | +22 | 26 | VVUVV | |
| 3 | 10 | 8 | 1 | 1 | 19 | 6 | +13 | 25 | TVVVU | |
| 4 | 10 | 8 | 0 | 2 | 21 | 12 | +9 | 24 | VVTVV | |
| 5 | 10 | 6 | 1 | 3 | 13 | 11 | +2 | 19 | VTVVV | |
| 6 | 10 | 4 | 3 | 3 | 18 | 14 | +4 | 15 | TVVTU | |
| 7 | 11 | 4 | 3 | 4 | 18 | 16 | +2 | 15 | VUTTT | |
| 8 | 10 | 4 | 3 | 3 | 13 | 11 | +2 | 15 | UVUVU | |
| 9 | 10 | 4 | 2 | 4 | 25 | 25 | 0 | 14 | TTUVV | |
| 10 | 10 | 3 | 3 | 4 | 13 | 18 | -5 | 12 | TVVVU | |
| 11 | 10 | 3 | 2 | 5 | 12 | 16 | -4 | 11 | TTTTT | |
| 12 | 10 | 3 | 1 | 6 | 16 | 22 | -6 | 10 | UTVTT | |
| 13 | 11 | 3 | 1 | 7 | 13 | 23 | -10 | 10 | TTUTT | |
| 14 | 10 | 2 | 3 | 5 | 10 | 17 | -7 | 9 | VVUUV | |
| 15 | 10 | 2 | 2 | 6 | 18 | 21 | -3 | 8 | TTTTT | |
| 16 | 10 | 2 | 1 | 7 | 13 | 23 | -10 | 7 | TTVTT | |
| 17 | 10 | 1 | 3 | 6 | 13 | 22 | -9 | 6 | VVTTT | |
| 18 | 10 | 1 | 1 | 8 | 4 | 22 | -18 | 4 | TUTVT |
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 8 | 1 | ||
| 2 | 7 | 1 | ||
| 3 | 7 | 1 | ||
| 4 | 6 | 0 | ||
| 5 | 6 | 0 | ||
| 6 | 5 | 1 |
Kampe
Ekspertspilforslag
Anderlecht vinder
8. nov.Over 1,5 mål i 1. halvleg
8. nov.Anderlecht eller uafgjort
8. nov.Om Jupiler Pro League
I sæsonen 2025/26 spillede 16 klubber 30 runder i et grundspil, altså 240 kampe. Derefter blev tabellen delt i tre: de seks bedste gik til mesterskabsslutspillet, nr. 7-12 til en gruppe om en plads i Conference League, og de fire nederste til en nedrykningsgruppe.
Det særlige er, at pointene fra grundspillet blev halveret, før slutspillet begyndte. Det gør forspring mindre værd og åbner titelkampen igen i foråret. Sidste sæson er det bedste eksempel: Union Saint-Gilloise vandt grundspillet med 66 point, tre foran Club Brugge med 63. I mesterskabsslutspillets ti kampe trak Brugge fra og sluttede på 57 point mod Unions 53, mens Sint-Truiden blev nr. 3 med 43.
I sæsonen 2026/27 er der 18 klubber i grundspillet. Når et format ændres, er det værd at være forsigtig med at sammenligne tal direkte med tidligere sæsoner, især antallet af kampe og hvor langt tabellen er nået på en given dato.
Sådan læser du sæsonens tal
Statistikafsnittet ovenfor viser antal spillede kampe, mål pr. kamp, hvor ofte der er gået over 2,5 mål, hvor ofte begge hold har scoret, og fordelingen mellem hjemmesejr, uafgjort og udesejr.
- Slutspillet ændrer modstanden. Topholdene møder kun hinanden i foråret. Tal fra slutspillet beskriver derfor jævnere kampe end tal fra grundspillet.
- Stillingen i grundspillet er ikke facit. Med halverede point betyder en føring efter grundspillet mindre, end den ser ud til. Se på holdenes form og program i slutspillet.
- Motivation i midten. I grundspillets sidste runder handler alt om at komme med i top seks. Efter delingen kan hold uden noget at spille for tabe skarphed.
Hvad tallene betyder for tips i Jupiler Pro League
Belgien er en liga, hvor mange unge spillere bliver solgt videre til større ligaer, og hvor holdene kan ændre sig meget fra sæson til sæson. Kendskab til, hvem der faktisk spiller, betyder mere end sidste års resultater. I slutspillet er det holdenes situation, der tæller: hvem har stadig noget at spille for?
Læs altid begrundelsen på det enkelte forslag. Spil hører til underholdning, og et format, hvor en titelkamp kan vendes i foråret, viser, at intet er afgjort før tid.
Sådan bruger du siden
- Stillingen har hjemme- og udetal pr. hold og viser slutspilsgrupperne, når de begynder.
- Topscorerlisten viser, hvor målene kommer fra.
- Kampprogram og resultater ligger på kampsiden, og igangværende kampe følger du på livescore.
- Spilforslag samles under professionelle odds tips.
- Nabolandets liga er Eredivisie — alle rækker under fodboldligaer.
Begreber er forklaret i odds-ordbogen.
Ofte stillede spørgsmål
Hvem vandt Jupiler Pro League i 2025/26?
Club Brugge, der vandt mesterskabsslutspillet med 57 point foran Union Saint-Gilloise med 53 og Sint-Truiden med 43.
Hvor mange hold er der i Jupiler Pro League?
18 i sæsonen 2026/27, efter 16 i 2025/26.
Hvorfor blev pointene halveret i slutspillet?
Det var en del af formatet i 2025/26: pointene fra grundspillet blev halveret, inden slutspillet begyndte, så titelkampen forblev åben.
Stilling
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 9 | 0 | 1 | 26 | 8 | +18 | 27 | VVVVV | |
| 2 | 10 | 8 | 2 | 0 | 29 | 7 | +22 | 26 | VVUVV | |
| 3 | 10 | 8 | 1 | 1 | 19 | 6 | +13 | 25 | TVVVU | |
| 4 | 10 | 8 | 0 | 2 | 21 | 12 | +9 | 24 | VVTVV | |
| 5 | 10 | 6 | 1 | 3 | 13 | 11 | +2 | 19 | VTVVV | |
| 6 | 10 | 4 | 3 | 3 | 18 | 14 | +4 | 15 | TVVTU | |
| 7 | 11 | 4 | 3 | 4 | 18 | 16 | +2 | 15 | VUTTT | |
| 8 | 10 | 4 | 3 | 3 | 13 | 11 | +2 | 15 | UVUVU | |
| 9 | 10 | 4 | 2 | 4 | 25 | 25 | 0 | 14 | TTUVV | |
| 10 | 10 | 3 | 3 | 4 | 13 | 18 | -5 | 12 | TVVVU | |
| 11 | 10 | 3 | 2 | 5 | 12 | 16 | -4 | 11 | TTTTT | |
| 12 | 10 | 3 | 1 | 6 | 16 | 22 | -6 | 10 | UTVTT | |
| 13 | 11 | 3 | 1 | 7 | 13 | 23 | -10 | 10 | TTUTT | |
| 14 | 10 | 2 | 3 | 5 | 10 | 17 | -7 | 9 | VVUUV | |
| 15 | 10 | 2 | 2 | 6 | 18 | 21 | -3 | 8 | TTTTT | |
| 16 | 10 | 2 | 1 | 7 | 13 | 23 | -10 | 7 | TTVTT | |
| 17 | 10 | 1 | 3 | 6 | 13 | 22 | -9 | 6 | VVTTT | |
| 18 | 10 | 1 | 1 | 8 | 4 | 22 | -18 | 4 | TUTVT |
Kampe
Resultater
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 8 | 1 | ||
| 2 | 7 | 1 | ||
| 3 | 7 | 1 | ||
| 4 | 6 | 0 | ||
| 5 | 6 | 0 | ||
| 6 | 5 | 1 | ||
| 7 | 5 | 1 | ||
| 8 | 5 | 0 | ||
| 9 | 5 | 0 | ||
| 10 | 5 | 0 | ||
| 11 | 4 | 2 | ||
| 12 | 4 | 2 | ||
| 13 | 4 | 2 | ||
| 14 | 4 | 1 | ||
| 15 | 4 | 0 | ||
| 16 | 4 | 0 | ||
| 17 | 3 | 5 | ||
| 18 | 3 | 4 | ||
| 19 | 3 | 4 | ||
| 20 | 3 | 3 | ||
| 21 | 3 | 2 | ||
| 22 | 3 | 2 | ||
| 23 | 3 | 1 | ||
| 24 | 3 | 1 | ||
| 25 | 3 | 1 |
Få 100% op til 1.000 kr.
Til CasinoMotoReklame
Få 100% op til 1000 kr.
Til BetiniaReklame
