Skotland

Rangers
Grundlagt 1873Ibrox Stadium(50.817)
Rangers lige nu
Rangers har vundet 15, spillet 7 uafgjort og tabt 7 af de seneste 29 kampe, med en målscore på 55-36.
I Scottish Premiership ligger holdet nr. 2 med 24 point efter 11 kampe.
Næste kamp er Motherwell – Rangers lørdag 21. november kl. 21.00 (Scottish Premiership).
Seneste resultat: St. Mirren 0-2 Rangers (Scottish Premiership).
Tallene opdateres automatisk fra vores kampdata.
Trup
Keepere
| # | Spiller | Nationalitet | Alder |
|---|---|---|---|
| 1 | 33 | ||
| 1 | 26 | ||
| 31 | 30 | ||
| 32 | 27 |
Forsvarere
| # | Spiller | Nationalitet | Alder |
|---|---|---|---|
| 2 | 28 | ||
| 4 | 28 | ||
| 5 | 30 | ||
| 13 | 28 | ||
| 18 | 20 | ||
| 19 | 22 | ||
| 21 | 27 | ||
| 24 | 22 | ||
| 25 | 23 | ||
| 29 | 27 | ||
| 30 | 20 | ||
| 37 | 24 | ||
| - | 22 |
Midtbanespillere
| # | Spiller | Nationalitet | Alder |
|---|---|---|---|
| 6 | 24 | ||
| 6 | 31 | ||
| 8 | 24 | ||
| 10 | 25 | ||
| 11 | 24 | ||
| 14 | 27 | ||
| 15 | 27 | ||
| 16 | 24 | ||
| 17 | 28 | ||
| 22 | Vanja Dragojevic | 20 | |
| 42 | 23 | ||
| 43 | 25 |
Angribere
| # | Spiller | Nationalitet | Alder |
|---|---|---|---|
| 7 | 31 | ||
| 7 | 26 | ||
| 9 | 22 | ||
| 17 | 26 | ||
| 18 | 25 | ||
| 20 | Ryan Naderi | 23 | |
| 23 | 23 | ||
| 28 | 27 | ||
| 45 | 23 | ||
| 52 | Findlay Curtis | 20 | |
| - | 27 | ||
| - | 20 |
Resultater
lør. 07.11
21.00
St. Mirren
0 - 2
ons. 28.10
21.00
Hearts
2 - 2
lør. 24.10
16.00
Rangers
4 - 0
lør. 17.10
21.00
Dundee
2 - 2
lør. 10.10
16.00
Rangers
3 - 1
søn. 20.09
13.00
Celtic
0 - 1
ons. 09.09
20.45
Rangers
1 - 0
lør. 05.09
16.00
Rangers
1 - 0
ons. 02.09
21.00
Falkirk
1 - 2
søn. 30.08
13.00
Aberdeen
0 - 1
tors. 27.08
18.00
Jablonec
1 - 0
tors. 20.08
20.45
Rangers
1 - 0
tors. 13.08
20.30
Rangers
1 - 1
søn. 09.08
17.00
Rangers
1 - 2
tors. 06.08
18.00
Jagiellonia Białystok
2 - 1
fre. 31.07
21.00
Dundee United
1 - 1
søn. 26.07
17.00
Rangers
0 - 0
ons. 22.07
20.45
Rangers
2 - 1
lør. 16.05
13.30
Falkirk
2 - 5
ons. 13.05
21.00
Rangers
1 - 2
søn. 10.05
13.00
Celtic
3 - 1
man. 04.05
18.30
Hearts
2 - 1
søn. 26.04
16.00
Rangers
2 - 3
søn. 12.04
13.00
Falkirk
3 - 6
lør. 04.04
16.00
Rangers
4 - 2
lør. 21.03
18.45
Rangers
4 - 1
søn. 15.03
13.00
St. Mirren
0 - 1
søn. 01.03
13.00
Rangers
2 - 2
søn. 22.02
16.00
Livingston
2 - 2
#3Scottish Premiership
Statistik
Form
Seneste 10
WWLLLLLLLL
Kampe spillet: 10
Mål
Scoret (gns.)2.70
Indkasseret (gns.)2.00
Total (gns.)4.70
Over/Under
Over 0.5100%
Over 1.590%
Over 2.590%
Over 3.570%
Begge scorer
BTTS Ja90%
BTTS Nej10%
Resultater
Sejr50%
Uafgjort10%
Tab40%
Andet
Clean sheet10%
Uden mål0%
1. halvleg
1H Mål (gns.)2.20
1H Over 0.580%
1H Over 1.530%
1H BTTS10%
2. halvleg
2H Mål (gns.)4.70
2H Over 0.590%
2H Over 1.580%
Hjørnespark
Hold (gns.)6.30
Total (gns.)9.60
Over 8.560%
Over 9.560%
Over 10.560%
Kort
Hold (gns.)1.50
Total (gns.)3.90
Over 2.590%
Over 3.540%
Over 4.520%
Statistik
K29
V15
U7
T7
MF55
MI36
Clean sheets9
Gns. mål scoret1.9
Gns. mål imod1.2
Scottish Premiership
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 12 | 9 | 1 | 2 | 27 | 10 | +17 | 28 | |
| 2 | 11 | 7 | 3 | 1 | 19 | 9 | +10 | 24 | |
| 3 | 11 | 6 | 2 | 3 | 24 | 17 | +7 | 20 | |
| 4 | 12 | 5 | 3 | 4 | 15 | 12 | +3 | 18 | |
| 5 | 11 | 5 | 2 | 4 | 17 | 13 | +4 | 17 | |
| 6 | 11 | 4 | 4 | 3 | 16 | 16 | 0 | 16 | |
| 7 | 12 | 3 | 5 | 4 | 15 | 19 | -4 | 14 | |
| 8 | 12 | 4 | 2 | 6 | 12 | 20 | -8 | 14 | |
| 9 | 12 | 3 | 3 | 6 | 14 | 20 | -6 | 12 | |
| 10 | 11 | 3 | 2 | 6 | 12 | 14 | -2 | 11 | |
| 11 | 12 | 2 | 3 | 7 | 13 | 28 | -15 | 9 | |
| 12 | 11 | 2 | 2 | 7 | 11 | 17 | -6 | 8 |
Få 100% op til 1.000 kr.
Til CasinoMotoReklame
Min. +18 år • Reklame • Hjælpelinje: StopSpillet.dk • Selvudelukkelse via ROFUS.nu • Regler og vilkår gælder • Kun nye kunder • Min. indbetaling 100 kr. • 100% op til 1.000 kr. i bonus • Omsætningskrav 5x (indbetaling + bonus) • Min. odds 1,50 • Gyldig i 60 dage.
Få 100% op til 1000 kr.
Til BetiniaReklame
Min. +18 år • Hjælpelinje: Stopspillet.dk • Selvudelukkelse: ROFUS.nu • Generelle vilkår og betingelser gælder • Min. indbetaling 100 kr. • Max bonus: 1000 kr. • Indsatsgrænsen er 500 kr. per kamp • Omsætningskrav 5x indbetalings- og bonusbeløb • Eksempel: Indbetal 500 kr. og modtag 500 kr. i bonus (omsætning 5x 1000 kr. = 5000 kr.) • Gyldig i 60 dage.