Gå til indhold
Scottish Premiership

SkotlandSkotland

Scottish Premiership

Scottish Premiership stillinger

Runde 12

Scottish Premiership er Skotlands bedste række: 12 klubber, der spiller 33…

8
kommende kampe
Næste kamp
søn. 8. nov.
Topscorer
Camilo Durán (7)

Sæsonoverblik

Scottish Premiership er Skotlands bedste række: 12 klubber, der spiller 33 runder i et grundspil og derefter deles i en top- og en bundgruppe. Rækken har i årtier været domineret af Glasgow-klubberne Celtic og Rangers — men sidste sæson var tættere end længe: Hearts førte efter grundspillet, før Celtic vandt mesterskabet med 82 point, to foran Hearts.

Statistik og tendenser

Sæson 2026/2027 · 73 kampe spillet

Kampe spillet

73

Mål pr. kamp

2,82

Over 2,5 mål

57,5 %

Begge hold scorer

56,2 %

Hjemmesejr

41,1 %

Uafgjort

23,3 %

Udesejr

35,6 %

Holdt buret rent

23,3 %

Hjørnespark pr. kamp

11,47

Gule kort pr. kamp

4,06

Der er spillet 73 kampe i Scottish Premiership i 2026/2027, og de er faldet ud med 2,82 mål i gennemsnit — et niveau, der ligger tæt på det normale niveau. Over 2,5 mål er gået ind i 57,5 % af kampene.

Begge hold har scoret i 56,2 % af kampene, og i 23,3 % har mindst det ene hold holdt buret rent. De to tal hænger sammen: jo flere kampe uden indkasserede mål, jo færre kampe hvor begge hold kommer på tavlen.

Resultaterne fordeler sig med 41,1 % hjemmesejre, 23,3 % uafgjorte og 35,6 % udesejre — altså en hjemmebanefordel på et normalt niveau.

Der er i gennemsnit 11,47 hjørnespark pr. kamp og 4,06 gule kort pr. kamp.

Tallene er faktiske frekvenser for de kampe, der er spillet i sæsonen. De beskriver, hvad der er sket — ikke hvad der kommer til at ske.

Stilling

#HoldKVUTMFMI+/-P
1CelticCeltic129122710+1728
2RangersRangers11731199+1024
3HeartsHearts116232417+720
4FalkirkFalkirk125341512+318
5DundeeDundee115241713+417
6Dundee UnitedDundee United114431616016
7St. JohnstoneSt. Johnstone123541519-414
8St. MirrenSt. Mirren124261220-814
9MotherwellMotherwell123361420-612
10AberdeenAberdeen113261214-211
11KilmarnockKilmarnock122371328-159
12HibernianHibernian112271117-68

Ekspertspilforslag

Andreas Kjærhus
Andreas KjærhusTipster

Jacob Murrell 3 skud

29. okt.
Indsats
1/10
Odds
3.50
Tabt
Bet365
18+ Reklame. Spil ansvarligt. · Har du et spilleproblem? Ring StopSpillet: 70 22 28 25 · ROFUS.nu · StopSpillet.dk · Læs mere om ansvarligt spil
Andreas Kjærhus
Andreas KjærhusTipster

Jacob Murrell 2 skud

29. okt.
Indsats
2/10
Odds
1.83
Tabt
Bet365
18+ Reklame. Spil ansvarligt. · Har du et spilleproblem? Ring StopSpillet: 70 22 28 25 · ROFUS.nu · StopSpillet.dk · Læs mere om ansvarligt spil

Om Scottish Premiership

Sæsonen starter med et grundspil, hvor de 12 hold møder hinanden tre gange — 33 runder. Derefter deles tabellen: de seks bedste spiller videre i en topgruppe, og de seks nederste i en bundgruppe. Hvert hold spiller fem kampe mere, og pointene fra grundspillet følger med. Det giver 38 kampe pr. hold. Formatet minder om Superligaens, men grundspillet er længere, og der er kun fem runder efter opdelingen.

Fordi 12 hold ikke kan møde hinanden tre gange med lige mange hjemmekampe, får nogle hold to hjemmekampe mod en modstander og andre kun én. Det er en lille, men reel skævhed, som er værd at kende, når man sammenligner holdenes hjemme- og udetal.

I bunden rykker det sidste hold direkte ned i Championship, mens nr. 11 skal i playoff mod hold fra rækken under. Sidste sæson sluttede Livingston sidst efter grundspillet med 16 point.

Sæsonen 2025/26 viste, hvorfor opdelingen gør rækken spændende. Efter 33 runder lå Hearts øverst med 70 point foran Rangers med 69 og Celtic med 67. I de fem kampe i topgruppen trak Celtic fra og vandt med 82 point, mens Hearts sluttede på 80 og Rangers på 72.

Sådan læser du sæsonens tal

Statistikafsnittet ovenfor viser antal spillede kampe, mål pr. kamp, hvor ofte der er gået over 2,5 mål, hvor ofte begge hold har scoret, og fordelingen mellem hjemmesejr, uafgjort og udesejr.

  • Glasgow-klubberne trækker tallene. Celtic og Rangers vinder ofte stort mod resten af rækken, og det påvirker målsnittet. Se på holdenes egne tal frem for rækkens gennemsnit.
  • Holdene møder hinanden ofte. Med tre eller fire indbyrdes opgør pr. sæson kender holdene hinanden godt. Tidligere opgør mellem de samme hold samme sæson er relevante.
  • Opdelingen ændrer modstanden. Efter runde 33 møder topholdene kun hinanden. Tal fra de sidste fem runder beskriver jævnere kampe.

Hvad tallene betyder for tips i Scottish Premiership

Når Celtic og Rangers er store favoritter, er odds på dem lave, og det interessante bliver ofte målmarkederne og kampene mellem holdene bag dem. Old Firm-opgørene mellem Celtic og Rangers er en klasse for sig: intense kampe, mange kort og en hjemmebane, der betyder meget.

Læs altid begrundelsen på det enkelte forslag. Spil hører til underholdning — og sidste sæsons mesterskabskamp er en påmindelse om, at selv en række med to dominerende klubber kan overraske.

Sådan bruger du siden

Begreber er forklaret i odds-ordbogen.

Ofte stillede spørgsmål

Hvem vandt Scottish Premiership i 2025/26?

Celtic med 82 point, foran Hearts med 80 og Rangers med 72. Hearts førte efter grundspillet.

Hvordan fungerer opdelingen i Scottish Premiership?

Efter 33 runder deles de 12 hold i en topgruppe og en bundgruppe på seks. Hvert hold spiller fem kampe mere, og pointene følger med.

Hvor mange kampe spiller hvert hold?

38: 33 i grundspillet og fem efter opdelingen.

Hvor mange rykker ned fra Scottish Premiership?

Det sidste hold rykker direkte ned, og nr. 11 spiller playoff mod hold fra Championship.

Stilling

#HoldKVUTMFMI+/-P
1CelticCeltic129122710+1728
2RangersRangers11731199+1024
3HeartsHearts116232417+720
4FalkirkFalkirk125341512+318
5DundeeDundee115241713+417
6Dundee UnitedDundee United114431616016
7St. JohnstoneSt. Johnstone123541519-414
8St. MirrenSt. Mirren124261220-814
9MotherwellMotherwell123361420-612
10AberdeenAberdeen113261214-211
11KilmarnockKilmarnock122371328-159
12HibernianHibernian112271117-68

Topscorere

#SpillerHoldMålAssists
1
Camilo DuránCamilo Durán
CelticCeltic75
2
Benjamin NygrenBenjamin Nygren
CelticCeltic63
3
Ryan Naderi Ryan Naderi 
RangersRangers53
4
Cláudio BragaCláudio Braga
HeartsHearts52
5
Calvin MillerCalvin Miller
HeartsHearts51
6
Jacob MurrellJacob Murrell
FalkirkFalkirk50
7
Kevin NisbetKevin Nisbet
AberdeenAberdeen43
8
Bradley FinkBradley Fink
DundeeDundee40
9
Kevin KelsyKevin Kelsy
RangersRangers40
10
J. McPakeJ. McPake
HeartsHearts35
11
Kasper HøghKasper Høgh
CelticCeltic33
12
Killian PhillipsKillian Phillips
St. MirrenSt. Mirren32
13
Alex LowryAlex Lowry
MotherwellMotherwell31
14
Zachary SapsfordZachary Sapsford
Dundee UnitedDundee United30
15
Ashley HayAshley Hay
DundeeDundee30
16
Greg KiltieGreg Kiltie
KilmarnockKilmarnock30
17
Martin BoyleMartin Boyle
HibernianHibernian30
18
Joe WestleyJoe Westley
DundeeDundee30
19
James WilsonJames Wilson
HeartsHearts30
20
Laurent MendyLaurent Mendy
HeartsHearts30
21
Lawrence ShanklandLawrence Shankland
RangersRangers30
22
Jesse RandallJesse Randall
Dundee UnitedDundee United23
23
Tawanda MaswanhiseTawanda Maswanhise
MotherwellMotherwell22
24
Lyall CameronLyall Cameron
Dundee UnitedDundee United22
25
Connor RonanConnor Ronan
AberdeenAberdeen22
Del
Steffen Fonvig

Skrevet af

Steffen Fonvig

Medejer & chefredaktør

Medejer af OddsEkspert og medstifter af Norden Media Group. Steffen har arbejdet med regulerede spilmarkeder i Norden siden 2015 og står for den redaktionelle linje, data og udvikling.

CasinoMotoRating 4.7

Få 100% op til 1.000 kr.

Til CasinoMoto

Reklame

Min. +18 år • Reklame • Hjælpelinje: StopSpillet.dk • Selvudelukkelse via ROFUS.nu • Regler og vilkår gælder • Kun nye kunder • Min. indbetaling 100 kr. • 100% op til 1.000 kr. i bonus • Omsætningskrav 5x (indbetaling + bonus) • Min. odds 1,50 • Gyldig i 60 dage.
BetiniaRating 4.8

Få 100% op til 1000 kr.

Til Betinia

Reklame

Min. +18 år • Hjælpelinje: Stopspillet.dk • Selvudelukkelse: ROFUS.nu • Generelle vilkår og betingelser gælder • Min. indbetaling 100 kr. • Max bonus: 1000 kr. • Indsatsgrænsen er 500 kr. per kamp • Omsætningskrav 5x indbetalings- og bonusbeløb • Eksempel: Indbetal 500 kr. og modtag 500 kr. i bonus (omsætning 5x 1000 kr. = 5000 kr.) • Gyldig i 60 dage.

Ofte stillede spørgsmål

Hvem fører Scottish Premiership?
Celtic fører Scottish Premiership med 28 point efter 12 kampe.
Hvem er topscorer i Scottish Premiership?
Camilo Durán (Celtic) er topscorer i Scottish Premiership med 7 mål.
Hvornår spilles den næste kamp i Scottish Premiership?
Den næste kamp er Hearts mod Falkirk den 8. november 2026.
Hvor mange hold deltager i Scottish Premiership?
12 hold deltager i Scottish Premiership i sæsonen 2026/2027.
Hvem vandt Scottish Premiership i 2025/26?
Celtic med 82 point, foran Hearts med 80 og Rangers med 72. Hearts førte efter grundspillet.
Hvordan fungerer opdelingen i Scottish Premiership?
Efter 33 runder deles de 12 hold i en topgruppe og en bundgruppe på seks. Hvert hold spiller fem kampe mere, og pointene følger med.
Hvor mange kampe spiller hvert hold?
38: 33 i grundspillet og fem efter opdelingen.
Hvor mange rykker ned fra Scottish Premiership?
Det sidste hold rykker direkte ned, og nr. 11 spiller playoff mod hold fra Championship.