England

League Two stillinger
League Two er Englands fjerdebedste række og den nederste i det professionelle…
- 24
- kommende kampe
- Næste kamp
- lør. 14. nov.
- Topscorer
- Kabongo Tshimanga (10)
Sæsonoverblik
League Two er Englands fjerdebedste række og den nederste i det professionelle ligasystem: 24 klubber og 46 runder, altså 552 kampe i grundspillet. Sidste sæson vandt Bromley med 87 point, ét foran Milton Keynes Dons, og Notts County tog den sidste oprykningsplads ved at slå Salford City i playoff-finalen.
Statistik og tendenser
Sæson 2026/2027 · 164 kampe spillet
Kampe spillet
164
Mål pr. kamp
2,68
Over 2,5 mål
47,0 %
Begge hold scorer
57,9 %
Hjemmesejr
47,6 %
Uafgjort
32,9 %
Udesejr
19,5 %
Holdt buret rent
24,7 %
Hjørnespark pr. kamp
9,89
Gule kort pr. kamp
4,05
Der er spillet 164 kampe i League Two i 2026/2027, og de er faldet ud med 2,68 mål i gennemsnit — et niveau, der ligger tæt på det normale niveau. Over 2,5 mål er gået ind i 47,0 % af kampene.
Begge hold har scoret i 57,9 % af kampene, og i 24,7 % har mindst det ene hold holdt buret rent. De to tal hænger sammen: jo flere kampe uden indkasserede mål, jo færre kampe hvor begge hold kommer på tavlen.
Resultaterne fordeler sig med 47,6 % hjemmesejre, 32,9 % uafgjorte og 19,5 % udesejre — altså en tydelig hjemmebanefordel.
Der er i gennemsnit 9,89 hjørnespark pr. kamp og 4,05 gule kort pr. kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for de kampe, der er spillet i sæsonen. De beskriver, hvad der er sket — ikke hvad der kommer til at ske.
Stilling
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 10 | 1 | 3 | 25 | 15 | +10 | 31 | VVVVV | |
| 2 | 13 | 7 | 5 | 1 | 28 | 18 | +10 | 26 | UVUTV | |
| 3 | 13 | 5 | 7 | 1 | 21 | 12 | +9 | 22 | VTVUU | |
| 4 | 14 | 5 | 7 | 2 | 17 | 17 | 0 | 22 | UTTVV | |
| 5 | 14 | 6 | 3 | 5 | 23 | 25 | -2 | 21 | TVVTT | |
| 6 | 14 | 5 | 5 | 4 | 24 | 18 | +6 | 20 | VVUTT | |
| 7 | 14 | 5 | 5 | 4 | 24 | 21 | +3 | 20 | TTVUU | |
| 8 | 14 | 5 | 5 | 4 | 20 | 19 | +1 | 20 | VTUTV | |
| 9 | 14 | 4 | 7 | 3 | 23 | 17 | +6 | 19 | UVUVU | |
| 10 | 14 | 5 | 4 | 5 | 24 | 21 | +3 | 19 | TVUTU | |
| 11 | 14 | 4 | 7 | 3 | 19 | 17 | +2 | 19 | VUVTU | |
| 12 | 14 | 5 | 4 | 5 | 11 | 9 | +2 | 19 | TVVUV | |
| 13 | 14 | 5 | 4 | 5 | 15 | 17 | -2 | 19 | VUVUT | |
| 14 | 14 | 4 | 6 | 4 | 20 | 17 | +3 | 18 | VTUUV | |
| 15 | 14 | 5 | 3 | 6 | 17 | 22 | -5 | 18 | TUVVT | |
| 16 | 14 | 4 | 5 | 5 | 18 | 18 | 0 | 17 | VTTVU | |
| 17 | 14 | 5 | 1 | 8 | 17 | 23 | -6 | 16 | TUTTT | |
| 18 | 14 | 4 | 3 | 7 | 15 | 19 | -4 | 15 | VTUTV | |
| 19 | 12 | 4 | 3 | 5 | 10 | 14 | -4 | 15 | VTUVV | |
| 20 | 14 | 4 | 3 | 7 | 17 | 26 | -9 | 15 | TTUTU | |
| 21 | 13 | 3 | 5 | 5 | 9 | 10 | -1 | 14 | TUVTV | |
| 22 | 14 | 2 | 6 | 6 | 18 | 25 | -7 | 12 | TUUTT | |
| 23 | 13 | 2 | 6 | 5 | 12 | 19 | -7 | 12 | TTUUT | |
| 24 | 12 | 2 | 3 | 7 | 13 | 21 | -8 | 9 | VUTTU |
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 5 | ||
| 2 | 9 | 1 | ||
| 3 | 9 | 0 | ||
| 4 | 8 | 1 | ||
| 5 | 8 | 0 | ||
| 6 | 7 | 1 |
Kampe
Om League Two
Hver klub møder de 23 andre hjemme og ude fra august til maj. De tre bedste rykker direkte op i League One — én plads mere end i rækkerne over. Nr. 4-7 spiller playoff med semifinaler over to kampe og en finale på Wembley om den fjerde oprykningsplads. I bunden rykker de to sidste ud af det professionelle ligasystem og ned i National League.
Det er netop bunden, der giver rækken sin særlige tyngde. For en klub i League Two er nedrykning ikke bare et sportsligt tilbageslag, men et fald ud af The Football League, med alt hvad det betyder for økonomien. Sidste sæson sluttede Barrow sidst med 36 point og Harrogate Town næstsidst med 39.
Toppen var til gengæld tæt. Bromley fik 87 point, Milton Keynes Dons 86, Cambridge United 82 og Salford City 81 — fire hold inden for seks point. Playoff-finalen den 25. maj 2026 endte med sejr til Notts County over Salford.
Sådan læser du sæsonens tal
Statistikafsnittet ovenfor viser antal spillede kampe, mål pr. kamp, hvor ofte der er gået over 2,5 mål, hvor ofte begge hold har scoret, og fordelingen mellem hjemmesejr, uafgjort og udesejr.
- Små trupper mærker programmet. 46 runder med kampe midt i ugen er hårdt for de mindste klubber i det professionelle system. Skader og karantæner kan ændre et hold mere end i rækkerne over.
- Banerne betyder noget. Vejr og baner om vinteren påvirker spillet, og et sæsongennemsnit blander kampe i august med kampe i januar.
- Tabellen er tæt længe. Med syv pladser, der giver en chance for oprykning, har mange hold noget at spille for langt ind i foråret.
Tallene er beregnet på sæsonens spillede kampe og flytter sig runde for runde.
Hvad tallene betyder for tips i League Two
League Two er en række, hvor en dansk læser sjældent har et reelt informationsgrundlag om holdene. Det er værd at være ærlig om. Markedet er tyndere end i rækkerne over, men de lokale kender klubberne godt, og det samme gælder dem, der sætter priserne.
Det, man kan aflæse, er holdenes situation: hvem kæmper om oprykning, hvem kæmper for at blive i ligasystemet, og hvem har intet at spille for? Læs altid begrundelsen på det enkelte forslag. Spil hører til underholdning, og i en række med så mange tætte kampe er det mest sandsynlige udfald langt fra sikkert.
Sådan bruger du siden
- Stillingen har hjemme- og udetal pr. hold. Hold øje med stregerne ved plads 3, 7 og 22.
- Topscorerlisten viser, hvor målene kommer fra.
- Kampprogram og resultater ligger på kampsiden, og igangværende kampe følger du på livescore.
- Spilforslag samles under professionelle odds tips.
- Rækkerne over er League One og Championship — alle rækker under fodboldligaer.
Begreber er forklaret i odds-ordbogen.
Ofte stillede spørgsmål
Hvem vandt League Two i 2025/26?
Bromley med 87 point, foran Milton Keynes Dons med 86 og Cambridge United med 82.
Hvor mange rykker op fra League Two?
Fire. De tre bedste rykker direkte op i League One, og vinderen af playoff mellem nr. 4-7 tager den sidste plads. I 2025/26 var det Notts County.
Hvor mange rykker ned fra League Two?
To hold rykker ned i National League, ud af det professionelle ligasystem.
Stilling
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 14 | 10 | 1 | 3 | 25 | 15 | +10 | 31 | VVVVV | |
| 2 | 13 | 7 | 5 | 1 | 28 | 18 | +10 | 26 | UVUTV | |
| 3 | 13 | 5 | 7 | 1 | 21 | 12 | +9 | 22 | VTVUU | |
| 4 | 14 | 5 | 7 | 2 | 17 | 17 | 0 | 22 | UTTVV | |
| 5 | 14 | 6 | 3 | 5 | 23 | 25 | -2 | 21 | TVVTT | |
| 6 | 14 | 5 | 5 | 4 | 24 | 18 | +6 | 20 | VVUTT | |
| 7 | 14 | 5 | 5 | 4 | 24 | 21 | +3 | 20 | TTVUU | |
| 8 | 14 | 5 | 5 | 4 | 20 | 19 | +1 | 20 | VTUTV | |
| 9 | 14 | 4 | 7 | 3 | 23 | 17 | +6 | 19 | UVUVU | |
| 10 | 14 | 5 | 4 | 5 | 24 | 21 | +3 | 19 | TVUTU | |
| 11 | 14 | 4 | 7 | 3 | 19 | 17 | +2 | 19 | VUVTU | |
| 12 | 14 | 5 | 4 | 5 | 11 | 9 | +2 | 19 | TVVUV | |
| 13 | 14 | 5 | 4 | 5 | 15 | 17 | -2 | 19 | VUVUT | |
| 14 | 14 | 4 | 6 | 4 | 20 | 17 | +3 | 18 | VTUUV | |
| 15 | 14 | 5 | 3 | 6 | 17 | 22 | -5 | 18 | TUVVT | |
| 16 | 14 | 4 | 5 | 5 | 18 | 18 | 0 | 17 | VTTVU | |
| 17 | 14 | 5 | 1 | 8 | 17 | 23 | -6 | 16 | TUTTT | |
| 18 | 14 | 4 | 3 | 7 | 15 | 19 | -4 | 15 | VTUTV | |
| 19 | 12 | 4 | 3 | 5 | 10 | 14 | -4 | 15 | VTUVV | |
| 20 | 14 | 4 | 3 | 7 | 17 | 26 | -9 | 15 | TTUTU | |
| 21 | 13 | 3 | 5 | 5 | 9 | 10 | -1 | 14 | TUVTV | |
| 22 | 14 | 2 | 6 | 6 | 18 | 25 | -7 | 12 | TUUTT | |
| 23 | 13 | 2 | 6 | 5 | 12 | 19 | -7 | 12 | TTUUT | |
| 24 | 12 | 2 | 3 | 7 | 13 | 21 | -8 | 9 | VUTTU |
Kampe
Resultater
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 10 | 5 | ||
| 2 | 9 | 1 | ||
| 3 | 9 | 0 | ||
| 4 | 8 | 1 | ||
| 5 | 8 | 0 | ||
| 6 | 7 | 1 | ||
| 7 | 6 | 4 | ||
| 8 | 6 | 3 | ||
| 9 | 6 | 1 | ||
| 10 | 6 | 1 | ||
| 11 | 5 | 4 | ||
| 12 | 5 | 2 | ||
| 13 | 5 | 2 | ||
| 14 | 5 | 1 | ||
| 15 | 5 | 1 | ||
| 16 | 5 | 1 | ||
| 17 | 5 | 0 | ||
| 18 | 5 | 0 | ||
| 19 | 5 | 0 | ||
| 20 | 4 | 4 | ||
| 21 | 4 | 4 | ||
| 22 | 4 | 2 | ||
| 23 | 4 | 2 | ||
| 24 | 4 | 2 | ||
| 25 | 4 | 2 |
Få 100% op til 1.000 kr.
Til CasinoMotoReklame
Få 100% op til 1000 kr.
Til BetiniaReklame
