Europa

Conference League stillinger
Conference League er UEFA's tredje klubturnering, under Champions League og…
- Topscorer
- Tolu Arokodare (3)
Sæsonoverblik
Conference League er UEFA's tredje klubturnering, under Champions League og Europa League — og for danske fodboldfans er den lige nu den mest danske af de tre. I sæsonen 2026/27 spiller fire Superliga-klubber i ligafasen: AGF, FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland.
Statistik og tendenser
Sæson 2026/2027 · 312 kampe spillet
Kampe spillet
312
Mål pr. kamp
2,93
Over 2,5 mål
55,5 %
Begge hold scorer
54,2 %
Hjemmesejr
46,5 %
Uafgjort
25,6 %
Udesejr
27,9 %
Holdt buret rent
26,4 %
Hjørnespark pr. kamp
9,70
Gule kort pr. kamp
4,23
Der er spillet 312 kampe i Conference League i 2026/2027, og de er faldet ud med 2,93 mål i gennemsnit — et niveau, der ligger tæt på det normale niveau. Over 2,5 mål er gået ind i 55,5 % af kampene.
Begge hold har scoret i 54,2 % af kampene, og i 26,4 % har mindst det ene hold holdt buret rent. De to tal hænger sammen: jo flere kampe uden indkasserede mål, jo færre kampe hvor begge hold kommer på tavlen.
Resultaterne fordeler sig med 46,5 % hjemmesejre, 25,6 % uafgjorte og 27,9 % udesejre — altså en tydelig hjemmebanefordel.
Der er i gennemsnit 9,70 hjørnespark pr. kamp og 4,23 gule kort pr. kamp.
Tallene er faktiske frekvenser for de kampe, der er spillet i sæsonen. De beskriver, hvad der er sket — ikke hvad der kommer til at ske.
Stilling
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 4 | +7 | 9 | VVVUV | |
| 2 | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 9 | VVVVU | |
| 3 | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | VVVVT | |
| 4 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | VVVVV | |
| 5 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 | VUVVU | |
| 6 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | UVVVU | |
| 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | VUVVU | |
| 8 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | VVU | |
| 9 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | VUV | |
| 10 | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | UVV | |
| 11 | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 6 | VVTVV | |
| 12 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | TVV | |
| 13 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | TVVVU | |
| 14 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 6 | VTVVV | |
| 15 | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | VUT | |
| 16 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | UTVVU | |
| 17 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | UVTUV | |
| 18 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 4 | UTVVU | |
| 19 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | UUUVU | |
| 20 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 3 | 0 | 3 | VTT | |
| 21 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | TVTVV | |
| 22 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 3 | VTTVT | |
| 23 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | UUTVT | |
| 24 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | -1 | 2 | UUT | |
| 25 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | -2 | 2 | TUUVV | |
| 26 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | TUU | |
| 27 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 7 | -4 | 2 | UTU | |
| 28 | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 1 | TUT | |
| 29 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | TUT | |
| 30 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | TUTVU | |
| 31 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | TTUTV | |
| 32 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | TTUUU | |
| 33 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | UTTVU | |
| 34 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8 | -6 | 1 | TTUVV | |
| 35 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 | 0 | TTTUU | |
| 36 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | -10 | 0 | TTT |
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | ||
| 2 | 3 | 1 | ||
| 3 | 3 | 0 | ||
| 4 | 3 | 0 | ||
| 5 | 3 | 0 | ||
| 6 | 3 | 0 |
Kampe
Om Conference League
Turneringen blev skabt for at give klubber fra mindre fodboldnationer flere kampe i Europa, og den har siden 2024/25 samme struktur som de to store turneringer: en fælles ligafase med 36 klubber, hvor hver klub spiller seks kampe mod seks forskellige modstandere, tre hjemme og tre ude. Der er ingen grupper — alle 36 står i én samlet stilling.
Efter ligafasen deles feltet i tre. Nr. 1-8 går direkte til ottendedelsfinalerne. Nr. 9-24 spiller en knockout-playoff over to kampe om de sidste otte pladser. Nr. 25-36 er færdige. Derfra er det knockout hele vejen, med én finale på neutral bane. Sidste sæsons finale blev spillet den 27. maj 2026, hvor Crystal Palace slog Rayo Vallecano.
Før ligafasen kommer en lang kvalifikation, som starter allerede i juli. Den er grunden til, at turneringen har langt flere hold i vores data end de 36 i ligafasen: i 2026/27 har over 160 klubber spillet mindst én kamp i turneringen. Mange af dem er ude, før de danske klubber overhovedet er gået i gang med deres egen sæson.
De danske klubber og ligafasen
Fire danske hold i samme europæiske turnering er usædvanligt, og det har en praktisk betydning for den, der følger dem: torsdagskampene ligger midt i Superligaens efterår, og de klubber, der spiller i Europa, har et tættere program end resten af rækken. Det er værd at have med, når man ser på en søndagskamp efter en udekamp i Østeuropa torsdag aften.
Det omvendte gælder også. Conference League er for mange modstandere den turnering, hvor de har mest at spille for i hele sæsonen, mens en dansk topklub kan prioritere ligaen. Motivation og rotation er derfor en større faktor her end i Champions League, hvor alle hold stiller deres bedste.
Sådan læser du sæsonens tal
Statistikafsnittet ovenfor viser antal spillede kampe, mål pr. kamp, hvor ofte der er gået over 2,5 mål, hvor ofte begge hold har scoret, og fordelingen mellem hjemmesejr, uafgjort og udesejr. I Conference League skal de tal læses med tre forbehold:
- Niveauforskellen er stor. Feltet spænder fra klubber fra de store ligaer til mestre fra små fodboldlande. Et højt målsnit kan skyldes en håndfuld skæve kampe snarere end et generelt åbent spil.
- Seks kampe er et lille grundlag. Hver klub spiller kun seks kampe i ligafasen. En enkelt storsejr flytter et holds målforskel og placering markant, og stillingen siger derfor mindre om styrken end en tabel efter 30 runder.
- Modstanderne er ikke de samme. Klubberne møder hver sine seks hold. To hold med samme pointtal kan have haft vidt forskelligt program, så sammenlign hvem de har spillet mod, før du sammenligner point.
Alle tal er beregnet på de kampe, der er spillet i turneringen denne sæson, og de flytter sig for hver runde.
Hvad tallene betyder for tips i Conference League
Conference League er en turnering, hvor bookmakerne har mindre information om mange af holdene end i de store ligaer. Det kan gøre priserne mindre præcise — men det gælder også for den, der spiller: det er sjældent, man har et reelt kendskab til en klub fra Kosovo eller Armenien. Ærlig vurdering af egen viden er det vigtigste værktøj her.
Der hvor man oftest kan have en holdning, er ved de danske klubber og ved holdenes situation: Hvem har roteret i weekenden? Hvem har allerede sikret sig videre? En klub, der er sikker på top 8 inden sidste runde, spiller en anden kamp end en, der kæmper om plads 24.
Læs altid begrundelsen på det enkelte forslag og hold den op mod tallene ovenfor. Spil hører til underholdning, og i en turnering med så store niveauforskelle og så få kampe pr. hold er usikkerheden større, end oddsene på de klare favoritter lader ane.
Sådan bruger du siden
- Stillingen viser hele ligafasen i én tabel. Hold øje med stregerne ved plads 8 og 24 — det er dem, der afgør, hvem der går direkte videre, og hvem der må i playoff.
- Kampprogram og resultater ligger på kampsiden.
- Igangværende kampe følger du på livescore.
- Spilforslag samles under professionelle odds tips.
- De danske klubbers liga finder du på Superligaen.
- De to større turneringer: Champions League og Europa League — alle rækker under fodboldligaer.
Begreber er forklaret i odds-ordbogen.
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange hold er der i Conference League?
36 i ligafasen. Hver klub spiller seks kampe mod seks forskellige modstandere. Inklusive kvalifikationen har over 160 klubber spillet i turneringen i sæsonen 2026/27.
Hvilke danske hold spiller Conference League?
I sæsonen 2026/27 spiller AGF, FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland i ligafasen.
Hvem vandt Conference League sidst?
Crystal Palace, der slog Rayo Vallecano i finalen den 27. maj 2026.
Hvad sker der med holdene på plads 9 til 24?
De spiller en knockout-playoff over to kampe. Vinderne går videre til ottendedelsfinalerne, hvor de møder holdene fra plads 1 til 8.
Stilling
| # | Hold | K | V | U | T | MF | MI | +/- | P | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 4 | +7 | 9 | VVVUV | |
| 2 | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 9 | VVVVU | |
| 3 | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | VVVVT | |
| 4 | 3 | 3 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 9 | VVVVV | |
| 5 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 0 | +5 | 7 | VUVVU | |
| 6 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | UVVVU | |
| 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | VUVVU | |
| 8 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 7 | VVU | |
| 9 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | VUV | |
| 10 | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | UVV | |
| 11 | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 6 | VVTVV | |
| 12 | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 3 | +3 | 6 | TVV | |
| 13 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3 | 2 | +1 | 6 | TVVVU | |
| 14 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4 | 5 | -1 | 6 | VTVVV | |
| 15 | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 6 | 0 | 4 | VUT | |
| 16 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | UTVVU | |
| 17 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 4 | UVTUV | |
| 18 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 4 | UTVVU | |
| 19 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3 | 3 | 0 | 3 | UUUVU | |
| 20 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 3 | 0 | 3 | VTT | |
| 21 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 | 3 | TVTVV | |
| 22 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | -3 | 3 | VTTVT | |
| 23 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 | 2 | UUTVT | |
| 24 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | -1 | 2 | UUT | |
| 25 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 5 | -2 | 2 | TUUVV | |
| 26 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | -2 | 2 | TUU | |
| 27 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 7 | -4 | 2 | UTU | |
| 28 | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 6 | -2 | 1 | TUT | |
| 29 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 | TUT | |
| 30 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | TUTVU | |
| 31 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 | TTUTV | |
| 32 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | TTUUU | |
| 33 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 6 | -4 | 1 | UTTVU | |
| 34 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8 | -6 | 1 | TTUVV | |
| 35 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 | 0 | TTTUU | |
| 36 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 11 | -10 | 0 | TTT |
Resultater
Topscorere
| # | Spiller | Hold | Mål | Assists |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 3 | 2 | ||
| 2 | 3 | 1 | ||
| 3 | 3 | 0 | ||
| 4 | 3 | 0 | ||
| 5 | 3 | 0 | ||
| 6 | 3 | 0 | ||
| 7 | 2 | 2 | ||
| 8 | 2 | 2 | ||
| 9 | 2 | 2 | ||
| 10 | 2 | 1 | ||
| 11 | 2 | 1 | ||
| 12 | 2 | 1 | ||
| 13 | 2 | 1 | ||
| 14 | 2 | 0 | ||
| 15 | 2 | 0 | ||
| 16 | 2 | 0 | ||
| 17 | 2 | 0 | ||
| 18 | 2 | 0 | ||
| 19 | 2 | 0 | ||
| 20 | 2 | 0 | ||
| 21 | 2 | 0 | ||
| 22 | 2 | 0 | ||
| 23 | 2 | 0 | ||
| 24 | 2 | 0 | ||
| 25 | 2 | 0 |
Få 100% op til 1.000 kr.
Til CasinoMotoReklame
Få 100% op til 1000 kr.
Til BetiniaReklame
